6 Dzień – piątek

930-3 

Pobierz 6 Dzień w wersji PDF

Myśl dnia: Kto siebie nie kocha, nie może być kochany. – Gabriel Laub

 

Co  ten cytat oznacza  dla Ciebie?
Jak możesz zastosować go w swoim życiu?

 

TEMAT DNIA

 

Miłość własna.

„(…) Konsekwencją naszego niewłaściwego stosunku do nas samych jest nieumiejętność dawania i przyjmowania miłości.

Brak poczucia bezpieczeństwa powoduje, że próbujemy zrekompensować sobie tę pustkę, staramy się kontrolować wszystko i wszystkich.

Wierzymy, że będziemy bezpieczni, jeśli tylko zapanujemy nad naszym otoczeniem (…).

Pozostajemy w naszych bezużytecznych zawodach, złych małżeństwach, w naszym żałosnym życiu, dopóki ból nie stanie się nie do zniesienia.

Czasami nasza tolerancja na ból jest tak duża, że nigdy nie zdobywamy się na wprowadzenie zmian.

Nie otwierając się na nowe idee niosące całkowicie inne spojrzenie na świat, powtarzając wciąż stare wzorce, niezależnie od tego, jak bardzo są dla nas destrukcyjne, nie rozwijamy się, i w ten sposób właściwie się cofamy (…).

Miłość jest ufnością. Musimy jednak najpierw zaufać sobie – dopiero potem będziemy w stanie uwierzyć innym. Zaufanie jest poczuciem bezpieczeństwa we wszechświecie.

Ufność to uczucie spokoju, które ogarnia nas, gdy myślimy o jutrze. Tak długo, jak nie będziemy umieli zaufać, nie będziemy w stanie kochać.

Nie możemy pokochać samych siebie, dopóki w siebie nie uwierzymy i nie zaczniemy żyć w harmonii ze wszechświatem.

Jeśli nie pokochamy siebie, nigdy nie poznamy miłości drugiego człowieka (…).”

„Tao miłości” – Ivan Hoffman

 

 

(…) Miłość własna jest podstawą większości pozytywnych reakcji emocjonalnych w życiu. Brak miłości własnej jest podstawą większości negatywnych reakcji emocjonalnych w życiu. Poczucie miłości własnej sprzyja rozwojowi następujących emocji: miłości, dobroci, tolerancji, akceptacji, równości, skromności, wiary w siebie, delikatności, opanowaniu. Brak poczucia miłości własnej wyzwala poczucie winy, konkurencyjność, nietolerancję osądzenie, stres, irytację, depresję, niepokój (…) Mary-Lou Johnson

 

 

ZALECENIA

 a) W notatniku zapisz swoje cele krótko i długoterminowe. Pomyśl co chcesz osiągnąć dzisiejszego dnia, w ciągu najbliższego tygodnia, najbliższego miesiąca. Zastanów się, co jest dla ciebie naprawdę ważne, do czego chciałabyś dążyć. Niech to będą twoje własne cele, marzenia, ambicje. Nie obniżaj poprzeczki, „bo i tak się nie uda” – musi się udać, jeśli w to mocno uwierzysz, jeśli to będą naprawdę twoje dążenia, a nie takie które podejmujesz ze względu na męża, znajomych, rodzinę. Choć raz podaruj sobie luksus myślenia o sobie. Uwierz, że gdy ty będziesz szczęśliwa i uśmiechnięta, twoje otoczenie też poczuje się lepiej – optymizm i radość są na szczęście zaraźliwe. Zapisz wszystkie cele w notesie „ku pamięci”!

b) Zastanów się, co lubisz robić. A może są czynności, które polubiłabyś, gdybyś wiedziała, jak to się robi? Znajdź coś, co cię najbardziej intryguje, dowiedz się o tym możliwie jak najwięcej. Daj sobie na to czas przez najbliższe tygodnie. Zainteresuj się czymś i pielęgnuj swoje pasje, to wzbogaci twoje wnętrze i jednym słowem wyjdzie ci tylko na zdrowie.

c) Powinnaś wypić już sześć szklanek wody. Pamiętaj, że jest to również skuteczny kosmetyk, jedz zalecaną porcję zbóż, owoców i warzyw. Ugotuj sobie smaczny, poprawnie skomponowany obiad. Pamiętaj: zdrowo nie musi znaczyć niesmacznie, od ciebie zależy co jesz, jak to smakuje, jak jest podane. Zadbaj szczególnie o estetykę posiłków. Ciesz się tym, co jesz – to nie jest pokuta ani kara. To twój wybór. Uszanuj go.

d) Aby wykonać ogromny skok i ruszyć dużymi krokami ku swej autentyczności, potrzeba drobnych zmian. Lew Tołstoj uważał, że „Prawdziwe życie polega na drobnych zmianach”. Przyjrzyj się sobie szczerze, jak dobra jesteś dla siebie? Czy często chodzisz na spacery, albo trenujesz? Czy stworzyłaś choćby najmniejsza szanse dla relaksu i wyciszenia? Ile czasu poświęcasz na marzenia? Zaangażowanie w osobiste dążenia, które sprawiają Ci przyjemność? Kiedy śmiałaś się po raz ostatni? Nikt tego za Ciebie nie zrobi. Dzisiaj sporządź listę dziesięciu rzeczy, które mogłabyś dla siebie zrobić. No dobrze, może być pięć.Eksperymentując z okazywaniem sobie miłości, nie masz absolutnie nic do stracenia, a wszystko do zyskania.

 

Self – Coaching

1.Co mogę ZACZĄĆ robić?

2.Co mogę PRZESTAĆ robić?

3.Czego mogę WIĘCEJ robić?

4.Czego mogę MNIEJ robić?

5.Co mogę INACZEJ robić?

 

 

ĆWICZENIA – INSPIRACJE

Ćwiczenia na plecy

 

AFIRMACJA: Każdego dnia uświadamiam sobie jak jestem dla siebie ważna i jak bardzo się kocham.

 

MOTYWACJA – INSPIRACJA

Jak coaching może pomóc Ci osiągnąć cel -quiz?

 

 ZAPROSZENIE NA BEZPŁATNĄ SESJĘ COACHINGOWĄ

 

Do jutra.
Serdecznie pozdrawiam
Krzysztof Jankowski

P.S. WARTO PRZECZYTAĆ
„Ty też masz swoje ego! Naucz się je uzewnętrzniać.”

cb_solo1_ad-pl-traffic_banner