Pytania, które zmienią Twój sposób myślenia

Posted by on 12 września 2014 in Inspiracje, Rozwój osobisty | 0 comments

Jedną z zasadniczych różnic pomiędzy ludźmi i ich poglądami na życie jest to, jakie pytania sobie stawiają. Jeśli sądzisz, że jest to dziwne spostrzeżenie, jest wielce prawdopodobne, że nie doceniasz mocy pytań.

Pytania są zdolne zmienić nasz przedmiot zainteresowań w jednej chwili. Zadawanie właściwych pytań może zmienić nasz sposób myślenia z ograniczającego na inspirujący. Nasze osobiste spojrzenie na rzeczywistość opiera się na tym, na czym właśnie skupiony jest nasz umysł. Pytania są najszybszym i najskuteczniejszym sposobem, aby zmienić to, co znajduje się w centrum naszego zainteresowania.

Bodziec, kierunek i przedmiot zainteresowania.

Mamy zwyczaj zadawania sobie pytań każdego dnia, jednak przez większą część czasu nie jesteśmy nawet świadomi skutków tej czynności. Nasze umysły uwielbiają, kiedy to robimy. Pytania zapewniają im bodźce, wskazują kierunek działania oraz przedmiot zainteresowania. Jak tylko stawiamy sobie pytanie, nasz umysł natychmiast zaczyna szukać na nie odpowiedzi. Jeśli nie podoba nam się odpowiedź, jaką otrzymujemy, ma to ścisły związek z pytaniami, jakie sobie stawiamy.

Pytania mają istotny wpływ na wszystko, co robimy w życiu. To one decydują o naszych możliwościach, jakości naszych relacji i naszych dochodach. Dzięki zadawaniu właściwych pytań, dajemy sobie prawo do zmian w każdym aspekcie naszego życia.

Ale jakie są te właściwe pytania?

Pytania, które powodują, że skupiamy się na możliwościach i rozwiązaniach, dodają nam energii do działania. Problem polega na tym, że bardzo łatwo zadawać sobie pytania, które nas ograniczają mentalnie lub emocjonalnie.

Na czymkolwiek się skupimy, większość z tych aspektów prędzej czy później stanie się naszą rzeczywistością. Poprzez zadawanie inspirujących pytań, bez względu na okoliczności, skierujemy naszą uwagę na nowe możliwości i rozwiązania. Jest to dokładnie taki rodzaj skupienia, który umożliwia rozwój osobisty.

Warto przyjrzeć się kilku sytuacjom, które mogą się zdarzyć i zdać sobie sprawę z tego, jak różne rodzaje pytań mogą radykalnie zmieniać nasze skłonności i sposób myślenia.

Załóżmy, że jest środowy poranek, właśnie zadzwonił budzik, jakie jest pierwsze pytanie, które sobie zadajesz? Jeśli mówisz: „ Dlaczego muszę znów dziś pracować?” – jak wpłynie to na Twoja postawę? Jeśli mówisz: „Dlaczego czuję się taki zmęczony?” – w jaki sposób wpłynie to na poziom energii? Zadając sobie te dwa proste pytania, nastawiasz się na to, że Twój dzień nie spełni Twoich oczekiwań. Dlaczego? Ponieważ Twój umysł skupia się na poszukiwaniu powodów, dla których jesteś zmęczony i stara się odnaleźć odpowiedź na pytania, dlaczego musisz pracować, skoro nie masz na to ochoty.

Co stałoby się, gdybyś zadał sobie pytanie: „Czego mogę spodziewać się dzisiejszego dnia i z czego jestem zadowolony już teraz?”. Nawet jeśli nie jesteś w stanie udzielić natychmiastowej odpowiedzi na te pytania, Twój umysł skupi się na poszukiwaniu ich. Zadaj sobie tego typu pytania kilka razy, a zauważysz, w jaki sposób zmieni się Twoje samopoczucie. Każdy z nas z pewnością odnajdzie coś, za co może być wdzięczny i z czego może być zadowolony. W jaki sposób takie podejście może zmienić Twój dzień?

Inna sytuacja…

Jeśli słyszysz, że ktoś bezmyślnie komentuje to, co robisz, jakie jest pierwsze pytanie, które nasuwa się na myśl? „Dlaczego oni mnie nie lubią?” Jak się wtedy czujesz? Prawdopodobnie bardzo źle, ponieważ Twój umysł poszukuje powodów, dla których ktoś nie lubi Cię, a odpowiedzi zapewne nie będą zachęcające.

Ale co stanie się, jeśli Twoja odpowiedź będzie brzmiała: „ Zastanawiam się, co mógłbym zrobić, żeby poczuli się lepiej?” Kiedy umysł poszukuje odpowiedzi na to pytanie, skupiasz się na pozytywnych aspektach, ponieważ szukasz sposobu, żeby pomóc komuś innemu.

Jak widać, zadawanie odpowiednich pytań może przynosić pozytywne rezultaty. Wyzwaniem jest, że większość z nas działa automatycznie. Nadszedł najwyższy czas, żeby świadomie przejąć kontrolę nad pytaniami, jakie sobie stawiamy.

Od tej pory, postaraj się pracować nad porannymi pytaniami. Zapewne zauważysz, w jaki sposób wpłyną one na pozostałą część dnia.

Czy sądzisz, że Twoje pytania mają moc?

Czy zgadzasz się z tym, że ich zadawanie może wpłynąć na sposób myślenia?

Jako ludzie jesteśmy skazani na różne ograniczenia. Na przykład, możemy skupić się na wykonywaniu ograniczonej liczby rzeczy w tym samym czasie. Jest to zaletą, ponieważ dzięki temu skupiamy się na konkretnych aspektach i ograniczające nas myśli nie mają wówczas racji bytu.

Czy możesz być prawdziwie szczęśliwy i jednocześnie bardzo smutny w tym samym czasie? Czy możesz jednocześnie czuć, że bardzo kochasz i być wściekły?

Nie możemy w sposób intensywny skupić uwagi na dwóch przeciwnych aspektach czy uczuciach jednocześnie. Oznacza to, że kiedy skupiamy się na czymś pozytywnym, naprawdę się na tym skupiamy, nasze umysły usuwają lub blokują wszelkie negatywne myśli. Taka jest natura skupienia się na czymś.

Pytania pomagają odnaleźć kierunek naszych uczuć i pokazać to, na czym warto skupić uwagę.

Ponieważ pytania mogą zmienić kierunek naszego skupienia, automatycznie możemy wykorzystać je do zmiany naszych uczuć. Kiedy zapytamy siebie sami: „Z jakiego powodu czuję się świetnie?”, zauważymy, co stanie się jednocześnie. Kiedy nasz umysł zajmuje się odpowiedzią na to pytanie, nie ma miejsca na skupienie się na negatywnych myślach. Umysł nie szuka wtedy powodów, dla których czujemy się źle.

Niektórzy ludzie są przekonani, że są w stanie jednocześnie myśleć o czymś w sposób pozytywny i negatywny. Wymaga to ogromnego kompromisu intelektualnego i emocjonalnego. Aby doprowadzić tego typu rozdarcia, należałoby w bardzo małym stopniu skupić się na obu aspektach. Ale wówczas nie ma mowy o skupieniu. Jeśli koncentrujemy się na czymś, nasza uwaga jest właśnie w tym jednym punkcie.

Skupienie nie jest jednowymiarowym doświadczeniem.

Bycie prawdziwie skupionym jest czymś więcej niż intelektualną przenikliwością. Zawarte są w nim również emocje. Pytania, jakie sobie zadajemy są zakotwiczone w pozytywnych uczuciach i doświadczeniach. Kiedy zadajemy sobie właściwe pytania, kierujemy umysł w ten sposób, aby otrzymać odpowiedzi, wspierające pozytywne podejście i aby prowadził nas ku pozytywnym działaniom.

Emocje są energią dla ludzkiej motywacji. Możemy używać naszych umysłów, aby zadawać pytania, które wykorzystują tę energię i skupiać się na kierunku, w którym chcemy podążać.

Pytania, które pozwolą nas osiągnąć cel

Kiedy w życiu narastają problemy, jakie pytania zadajemy sobie, żeby zmotywować się do poszukiwania rozwiązań i możliwości?

1. W jaki sposób ten problem bądź wyzwanie może stworzyć nowe możliwości? Na początku, możesz ich nie dostrzegać, dlatego warto zadać sobie kilka pytań. Pytania nie będą destrukcyjne, ponieważ będą tworzone wokół przypuszczenia, że problem wygenerował możliwości, które należy odkryć. Umysł potraktuje to założenie jako fakt i wkrótce zaprezentuje listę możliwych rozwiązań.

2. Co muszę zrobić, żeby zmienić tę sytuację? Warto zauważyć, że przypuszczenia tworzone są na podstawie zadanego pytania. Z pewnością działanie zmieni sytuację w pozytywny sposób. Teraz, wszystko, co potrzebujesz zrobić to zastanowić się, jakie działania należy podjąć.

3. Co ekscytuje Cię najbardziej w tym przedsięwzięciu?

Każde z powyższych pytań opiera się na przypuszczeniu, które kieruje myśli w pozytywnym kierunku. Wszystkie pytania tworzą ramę, która wzmacnia nasze podejście. W związku z tym, że możemy skupić się wyłącznie na jednym kierunku w danej chwili, chroni nas to przed poszukiwaniem negatywnych aspektów, zarówno pod względem intelektualnym jak i emocjonalnym.

Zastosowanie tych trzech pytań w trudnych sytuacjach wymaga na samym początku świadomego wysiłku. Zajmie trochę czasu, zanim stworzymy pewien wzorzec zadawania pozytywnych pytań, szczególnie, jeśli nasze zasoby zostaną rozciągnięte na istniejące problemy. Dzięki praktyce, nauczymy się, jak uzyskiwać pozytywne odpowiedzi na właściwie zadane pytania.

Czy już teraz rozumiesz, jak ważna jest to umiejętność?

A może już teraz używasz tego typu pytań?

Aby w pełni czerpać korzyści z mocy pytań, należy znaleźć sposób, aby zastosować to, czego dowiedzieliśmy się z tego tekstu, w rzeczywistości i wdrożyć tę praktykę w codzienność. Szczególnie istotne wydaje się rozwinięcie przyzwyczajenia stosowania pytań w celu nakierowania uwagi na właściwe tory oraz kontrolowania naszego sposobu myślenia w konstruktywny sposób.

Pierwsze zadanie rano

Każdego ranka, kiedy budzisz się, naturalną rzeczą jest zadanie sobie pytań, dotyczących tego, co będzie się działo w ciągu dnia. Jest to idealny dzień na trening! Zadanie sobie pytań jest pierwszą rzeczą, jaka może rano pomóc nam upewnić się, że skupimy się na właściwym kierunku w ciągu całego dnia.

Poniżej znajduje się lista możliwych pytań, które warto zadawać sobie każdego ranka. Pytania skonstruowane są w taki sposób, aby wpływać pozytywnie na poziom zadowolenia i poczucie własnej wartości. (Wydrukuj te pytania i połóż je przy łóżku.)

1) Co w moim życiu sprawia, że jestem szczęśliwy?

2) Co ekscytującego może się dziś zdarzyć?

3) Za co jestem prawdziwie wdzięczna w tym momencie?

4) Na co szczególnie czekam dzisiejszego dnia?

5) Kogo kocham i kto kocha mnie?

Znajdź czas na rozważenie tych pytań podczas porannych czynności. Pamiętaj, że chodzi tu o pytania, które dadzą odpowiedzi, nie o takie, które przyniosą rezultaty. Kiedy poznasz odpowiedzi, zastanów się nad uczuciami, jakie pojawiły się wraz z nimi.

Rób to każdego ranka przez dziesięć dni i obserwuj siebie w ciągu dnia.

Kiedy zadawanie pytań stanie się rutyną, zaczniesz tworzyć wzorzec. Po pewnym czasie pytania nie tylko będą pojawiać się automatycznie, ale również zwiększy się poziom oceny odpowiedzi. Odpowiedzi na pytania są ważną częścią tego, co sprawia, że życie jest warte życia.

Zadawanie konstruktywnych pytań zmieni cały Twój dzień. Będą one towarzyszyły nam przez cały dzień i odkryjemy, że wciąż poszukujemy powodów naszego szczęścia, podekscytowania i wdzięczności.

Warto pamiętać, że celem tego ćwiczenia jest przejęcie kontroli nad tym, na czym pozwalamy naszym umysłom skupić się. Kolejnym ważnym punktem do rozważenia jest: pytania są stworzone, aby wywołać w naszych umysłach pozytywne myślenie i odkryć zachęcające do działania odpowiedzi. Nie służą analizowaniu każdej z naszych myśli. Musisz nauczyć się, w którym momencie należy przestać pytać i zacząć odpowiadać.

Kiedy tworzysz pytania dla samego siebie, upewnij się, że mają one w sobie pozytywne założenie. Na przykład, wszystkie powyższe pytania coś zakładają. Pytanie pierwsze zakłada, że jest w naszym życiu coś, co powoduje, że jesteśmy szczęśliwi. Pytanie drugie mówi o czymś, co jest ekscytujące. Tego typu pytania dają wskazówki, w którym kierunku powinno zmierzać nasze myślenie. Są one również motywujące.

Nasz umysł postrzega tego typu założenia jako fakty. W konsekwencji, znajduje odpowiedzi, które wspierają te fakty. Dzięki tworzeniu własnych osobistych pytań, dajemy sobie możliwość zmiany niemalże każdego aspektu naszego życia.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Przeczytaj poprzedni wpis:
Jak pozytywnie myśleć o pieniądzach, aby je posiadać?

Pieniądze są sferą życia, w której większość ludzi widzi swój sukces. Przytłaczająca liczba twierdzi, że nie ma wystarczająco dużo pieniędzy...

Zamknij