Jak pozytywnie myśleć o pieniądzach, aby je posiadać?

Posted by on 12 września 2014 in Finanse, Inspiracje | 0 comments

Pieniądze są sferą życia, w której większość ludzi widzi swój sukces. Przytłaczająca liczba twierdzi, że nie ma wystarczająco dużo pieniędzy i wielu z nich doświadcza emocjonalnego cierpienia, związanego z tym brakiem.

Jeśli chcesz mieć pieniądze jak większość ludzi – poprawa świadomości finansowej jest ważnym krokiem do przyciągnięcia finansowego bogactwa, na jakie zasługujesz. W tym artykule, pokażę ci sposoby na podniesienie świadomości, związanej z posiadaniem pieniędzy.

 Dwa kluczowe procesy

Polecam wykorzystanie dwóch procesów, których celem jest pomoc w doskonaleniu pozytywnej świadomości finansowej. Pierwszym z nich jest zrozumienie, jakie ograniczające przekonania na temat pieniędzy posiadamy. Należy rozpocząć od wypisania na kartce wszystkich przekonań, jakie mamy na temat pieniędzy. Potem należy zastanowić się, które z nich nie wspierają marzeń i pragnień.

Drugi proces polega na zidentyfikowaniu wydarzeń z przeszłości, które sprawiły, że podjąłeś taką, a nie inną decyzję na podstawie ograniczających przekonań na temat pieniędzy. Negatywne emocje, wynikające z wydarzeń z przeszłości mogą utrudniać nasze wysiłki włożone w zarabianie, otrzymywanie i oszczędzanie pieniędzy. Uwolnienie tych negatywnych emocji może również pomóc rozwinąć pozytywną świadomość finansową.

Rodzaje przekonań na temat pieniędzy

Istnieją cztery powszechne rodzaje ograniczających przekonań na temat pieniądza:

Pieniądze i tożsamość. Wiele osób posiada pewną tożsamość, co jest powiązane z ich dochodami. Jeśli Twoja rodzina należała do klasy pracującej lub była biedna, możesz mieć trudności, żeby zidentyfikować się jako osobę bogatą.

Pieniądze i inni. Wiele osób przez całe dzieciństwo słyszało negatywne opinie na temat bogatych. Na przykład niektórzy wierzą, że „bogaci ludzie są skąpi” lub „bogaci troszczą się tylko o siebie.”

Zauważ, że czasami wierzymy w tego typu stwierdzenia całkiem świadomie. Czasami rozumiemy, że są one nieprawdziwe, ale emocjonalne wciąż pozostajemy pod ich wpływem. Niestety jeśli są w nas negatywne emocje, kiedy myślimy o bogatych ludziach, jest mało prawdopodobne, że staniemy się jednym z nich.

Pieniądze i duchowość. Wiele osób wierzy, że pieniądze nie wiążą się z duchowością, a nawet że znajdują się na przeciwnym biegunie wartości. Nie jest to zaskakujące, ponieważ wiele poglądów i przekonań religijnych wiąże duchowość z ubóstwem.

Pod wpływem tego typu przekonań może urodzić się w naszej głowie następujące stwierdzenie: „Chęć posiadania pieniędzy nie ma podłoża duchowego”, „Jeśli skupię się zbyt mocno na pieniądzach, stracę duchowość,” lub „Nie powinno się prosić o więcej niż się posiada””.

Jednakże, warto pamiętać, że wszystko jest po prostu energią, tak samo pieniądze – jest to inna forma energii. Prawdą wydaje się jednie, że pieniądze są jak lupa. Jeśli ktoś jest skąpy, pieniądze mogą sprawić, że będzie jeszcze większym skąpcem. Podobnie, jeśli jest hojny, uduchowiony i pełen współczucia, pieniądze sprawią, że te cechy jeszcze bardziej się uwidocznią.

Pieniądze i prawość (szlachetność). Jeśli masz niskie poczucie własnej wartości, możesz czuć, że nie zasługujesz na to, aby mieć więcej pieniędzy. Możesz czuć, że są ludzie, którzy potrzebują ich bardziej i jeśli to Ty je otrzymasz, zabierzesz bardziej potrzebującym. Możesz również czuć, że skoro straciłeś pieniądze w przeszłości, nie zasługujesz na nie, ponieważ może się zdarzyć, że znów je zmarnujesz.

Popularne przekonania to: „Nie zasługuję na więcej pieniędzy” i „Nie jestem warty, żeby mieć pieniądze.” Jednym ze sposobów na walkę z tego typu przekonaniami jest zrobienie listy i wypisanie, co robisz z pieniędzmi, jeśli je posiadasz. Kiedy planujesz mieć więcej pieniędzy, przyciągasz je do siebie.

Kiedy starasz się określić, jakie są Twoje ograniczające przekonania na temat pieniędzy, znajdź czas na zrozumienie, w jaki sposób te przekonania służyły Ci w przeszłości.

Zadaniem, jakie ma nasza podświadomość jest zapewnienie nam poczucia bezpieczeństwa. Ograniczające przekonania wyrastają z idei chronienia nas. Na przykład, jeśli wciąż wierzysz, że „bogaci ludzie są skąpi”, podświadomie unikasz możliwości, które mogłyby pomóc Ci się wzbogacić. Nie chcesz stać się skąpym i ocenianym przez innych w ten sposób. Jeśli uda nam się oczyścić z tych przekonań, utorujemy drogę dla nowych przekonań, które będą wspierać nasze wysiłki w kierunku stania się bogatymi.

Dlaczego?

Poza oczyszczeniem się z ograniczających przekonań, powinniśmy również pamiętać, że przez nasz status materialny pozostaje niższy niż na to zasługujemy. Warto zastanowić się „dlaczego” tak jest. Jeśli mamy ważny powód do działania, jesteśmy bardziej zmotywowani do realizacji naszych celów.

Stwórz listę powodów, dla których chciałbyś posiadać określoną kwotę pieniędzy, która umożliwiłaby Ci zrealizowanie zamierzeń. Jeśli miałbyś tyle pieniędzy, mógłbyś pozwolić sobie na dom? Chciałbyś przeznaczyć pieniądze na dobry cel? Chcesz zmienić swój styl życia?

Stwórz listę tego, co chciałbyś zrobić z pieniędzmi. Zauważ jakie myśli i emocje pojawiają się? Jeśli uciekasz od rzeczy, których pragniesz, dlatego, że masz poczucie winy, czujesz się niewiele warty i wydaje Ci się, że jest niemożliwe, aby je otrzymać, wstrzymujesz swój własny sukces. Wykorzystaj negatywne emocje jako ważne wskazówki, które pomogą Ci pozbyć się negatywnych przekonań.

Wydaje się dziwne, że można mieć skłonności do negatywnego myślenia na temat bogactwa, jednak bardzo często nasze ograniczające przekonania pochodzą z dzieciństwa. Są one uwięzione w naszej podświadomości. Aby móc stać się bogatym, musisz je zauważyć, zidentyfikować i zmienić. Wykorzystaj powyższe sugestie i ciesz się bogactwem, na jakie zasługujesz!

 prowizja_2

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Przeczytaj poprzedni wpis:
Czy warto walczyć o związek?

Wiele osób trafia do mnie na coaching ponieważ ma trudności z relacjami w swoim związku. Jeśli i twój związek znajduje...

Zamknij