Czy warto walczyć o związek?

Posted by on 11 września 2014 in Inspiracje, Rozwój osobisty | 0 comments

Wiele osób trafia do mnie na coaching ponieważ ma trudności z relacjami w swoim związku.

Jeśli i twój związek znajduje się w przełomowym punkcie lub rozpadł się w przeszłości warto zastanowić się nad przyczyną. Z pewnością ułatwi to podjęcie właściwych decyzji w przyszłości. Czasami zaczynamy żałować pochopnie podjętych decyzji o zakończeniu znajomości, kiedy już nie ma odwrotu. Być może obwiniasz się, że nie wykorzystałeś wszystkich możliwości i nie dałeś sobie szansy.

Kiedy poczujesz, że nadszedł czas, aby zmierzyć się z zaistniałą sytuacją, postaraj się odpowiedzieć na 7 pytań. Pomogą Ci one zrozumieć, czy decyzja o zakończeniu poprzedniego związku nie była zbyt pochopna. Zrozumiesz również, co warto zrobić we właściwym czasie, aby nie stracić partnera.

1)    Czy wasze podstawowe wartości pokrywały się ze sobą? Posiadanie podobnych wartości i priorytetów jest niezbędne, aby móc cieszyć się długotrwałą relacją. Przykładami wartości głównych są zaufanie, rodzina, uczciwość, prawość itp.

2)    Czy czułeś się komfortowo podczas komunikowania się? Relacja, która ma potencjał, żeby trwać długo jest zbudowana przez dwie osoby, które mogą ze sobą rozmawiać w sposób otwarty i bezpieczny o wszystkim. Dwie strony potrafią słuchać i nie osądzają się wzajemnie.

3)    Czy relacja jest nadal „świeża”? Jeśli czujesz, że umiera i żadne z Was nie jest zainteresowane włożeniem energii w jej ożywienie, związek zmierza ku nieszczęśliwemu końcowi.

4)    Czy twój partner jest osobą, z którą najbardziej lubisz przebywać, rozmawiać, bawić się?

5)    Czy szanujecie się wzajemnie? Możecie się różnić, ale jednocześnie należy szanować się i akceptować punkt widzenia drugiej osoby. Czy w głębi duszy krytykujesz partnera? Jest to ważny punkt do rozważenia.

6)    Czy potraficie wspólnie rozwiązywać konflikty? Konflikty są nieuniknione w związkach. Jak radzicie sobie z nimi? Czy mogłyby doprowadzić do rozpadu związku? Czy umiesz słuchać bez przerywania? Czy jesteś otwarty na punkt widzenia drugiej osoby?

7)    Czujesz się bezpiecznie przy partnerze? Trwałe i udane związki są oparte na poczuciu bezpieczeństwa zarówno fizycznego jak i emocjonalnego. Czy możesz polegać na partnerze?

Są również dodatkowe obszary, o których warto pomyśleć zanim podejmiemy decyzję o przyszłości związku, takie jak współpraca, spontaniczność, wspólna wizja przyszłości. Bez tych komponentów, relacja będzie zmierzała ku konfliktom.

Pamiętaj, że zasługujesz na to, co najlepsze!

 

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Przeczytaj poprzedni wpis:
Jak połączyć się z wewnętrznym głosem i odkryć własne marzenia?

Jest olbrzymia różnica pomiędzy nierobieniem tego, co się kocha i niewiedzą na temat tego, co się kocha. Pragniesz wymarzonego życia,...

Zamknij