Gniew. Jak go poskromić i zyskać korzyści

Posted by on 15 sierpnia 2014 in Inspiracje, Rozwój osobisty | 0 comments

Są dwa podstawowe sposoby  radzenia sobie z gniewem… albo tłumisz go w sobie i ranisz sam siebie albo pozwalasz mu w niezdrowy i destrukcyjny sposób wyjść na zewnątrz, raniąc przy tym inne osoby i wpływając negatywnie na Twoje relacje (co szkodzi również i Tobie).

Spójrzmy na kilka przykładów…

Być może nauczono Cię, że gniew jest czymś złym i dlatego zawsze próbujesz zatrzymać go w sobie, nie pokazując swoich emocji innym. Wtedy stajesz się zaniepokojony, przygnębiony i/lub pojawiają się inne dolegliwości emocjonalne. Blokowanie w sobie uczuć i emocji ma zły wpływ na Twój organizm i zdrowie.

Zauważyłeś, że inni boją się Twojego gniewu, dlatego wykorzystujesz go, żeby kontrolować ludzi i w ten sposób dostać od nich to, co tylko chcesz. Powoduje to różne problemy, między innymi uzależnienie od gniewu.

Zawsze powstrzymujesz się przed pokazaniem gniewu, ale kiedy zdecydujesz się w końcu, nie możesz się powstrzymać. Zaczynasz eksplodować. Czujesz się lepiej sam z sobą, ale bardzo źle wobec innych.

Te przykłady ukazują najpopularniejsze scenariusze. Być może nie odnalazłeś się z nich. Jednakże, wspólnym mianownikiem jest fakt, że gniew zawsze jest niezdrowy i destrukcyjny. Pamiętajmy, ze nie musi to być regułą. Możemy uczynić pożytek również i z tego uczucia!

Gniew Twoim przyjacielem?

Jak ujarzmić swój własny gniew, tak aby nie zjadał nas od środka i nie ranił tych, których kochamy?

Pozwól dojść do głosu Twojemu gniewowi. Możesz prowadzić dziennik. Sprawi to, że regularnie będziesz wyrzucać z siebie gniew, który zagości na kartkach dziennika, nie raniąc innych. Potem, kiedy wyciszysz się, spojrzysz na niego w bardziej racjonalny sposób.

Również regularne ćwiczenia fizyczne są doskonałym sposobem na wyładowanie negatywnych emocji i ujarzmienie gniewu.

Warto nauczyć się poskramiać tę wewnętrzną bestię. Trzeba zacząć używać zdrowej energii, jaka tkwi w gniewie i dzięki niej działać na własną korzyść. Przeanalizuj problem i pomyśl, że zamierzasz go przezwyciężyć i stać się dzięki niemu mądrzejszy i mocniejszy. Nie ma nic, co mogłoby Cię przed tym powstrzymać.

Wiadomo, że łatwiej jest powiedzieć niż zrobić, ale warto spróbować. Zobaczysz, jak bardzo zaskoczą Cię rezultaty, które zauważysz w krótkim czasie!

Jeśli potrzebujesz wsparcia w tym zakresie, to zapraszam na darmową konsultację (jeśli jeszcze nie korzystałeś) na skype.

W prawym dolnym rogu znajduje się mój kalendarz. Wybierz dogodny dla siebie termin i zapisz się na konsultację.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Przeczytaj poprzedni wpis:
Jak rozmawiać z bliskimi?

Często borykamy się z problemem – jak powiedzieć o czymś ważnym. Zazwyczaj bierzemy oddech, otwieramy usta i … mówimy! Niestety...

Zamknij