Jak zmiana schematu może zmienić twoje życie?

Posted by on 19 października 2013 in Inspiracje, Rozwój osobisty | 1 comment

Jak zmiana schematu może zmienić twoje życie?

Wydaje się niemożliwe, że zmiana jednej malutkiej rzeczy może mieć wpływ na całe życie. A jednak. Nasz mózg to wyjątkowa „maszyna”, ale sposób jej funkcjonowania bywa… dziwny. Przede wszystkim uwielbia schematy i nawyki. Z tym, że nie potrafi odróżniać tych dobrych od tych złych, więc sami musimy się tym zająć.

Najpierw przykład. Pewne małżeństwo stale się kłóciło. Ponieważ analiza ich problemów w czasie terapii małżeńskiej nie przynosiła żadnych skutków, terapeuta polecił im, żeby następnym razem, gdy zaczną się kłócić, zrobili sobie 10 minutową przerwę. Potem mieli spotkać się w łazience: mąż leżąc nago w wannie, żona zaś siedząc na sedesie. Chociaż pokornie stosowali tą metodę, mężczyzna czuł się zawstydzony, podczas gdy kobietę cała sytuacja niezmiernie bawiła. Oczywiście, prowadzenie długotrwałej kłótni w ten sposób było niemożliwe. Nie, nie rozwiązało to ich problemu natychmiast, ale pozwoliło na przełom – złamanie negatywnego schematu – i dało szansę na poznanie nowych sposobów rozwiązywania spornych spraw.

Jak można zastosować to w życiu codziennym? Musisz zanalizować kilka rzeczy:

  • najpierw zastanów się, w jakim czasie występuje problemowe zachowanie,
  • następnie, w jakim miejscu,
  • co je poprzedza,
  • a co następuje po nim,
  • co robisz, kiedy to się dzieje,
  • co inni wówczas robią i mówią.

Kiedy będziesz już znał schemat, możesz pomyśleć nad złamaniem jednego z punktów. W praktyce może to wyglądać następująco: wybierz problem, nad którym chcesz popracować. Dla przykładu niech będzie to problem z zasypianiem. Teraz wyobraź sobie, że twój ulubiony aktor ma odegrać scenę problemu z zasypianiem i prosi cię o poradę. Tłumaczysz mu więc punkt po punkcie co ma robić: najpierw grasz długo w gry komputerowe, następnie przebierasz się w przykrótką piżamę i kładziesz do łóżka martwiąc się, że znowu nie będziesz mógł zasnąć. Przewracasz się z boku na bok nasłuchując, czy sąsiad z dołu znowu będzie chrapać tak głośno, że będzie ci to przeszkadzać itd. Znasz swój schemat, możesz go złamać – kup sobie miękką, różową piżamę lub połóż z drugiej strony łóżka – twój umysł zostanie wytrącony z równowagi i będziesz mógł go łatwiej przekonać, że dziś może zasnąć spokojnie.

Kolejny przykład. Mianowicie pewna kobieta, matka i żona, musiała codziennie wstawać wcześnie rano, co bardzo ją drażniło i odbijało na jej dzieciach i mężu. Kiedy po raz kolejny wybuchła z powodu błahostki, pół żartem mąż zapytał ją, czy wstała lewą nogą. Kobieta wzięła to sobie do serca i od tego momentu zaczęła wstawać z drugiej strony łóżka. Następnego ranka poczuła się zupełnie inaczej i wstała w dobrym humorze. Po jakimś czasie rozdrażnienie wróciło i wprowadziła kolejną małą zmianę do momentu wstawania.

Chodzi o to, by ten moment wyłomu, kiedy w przestrzeni świadomości pojawia się nowe miejsce, wykorzystać i wprowadzić coś pozytywnego. Nie działać według negatywnego schematu, ale wymyślić na jego miejsce coś nowego, zahamować proces i dokonać świadomego wyboru.

Łamanie schematu nie musi być czynnością nudną ani śmiertelnie poważną. Wręcz przeciwnie – im więcej w tym śmiechu i zabawy, tym lepiej. Dlaczego nie wydeklamować dziecinnego wierszyka za każdym razem, kiedy stoimy na denerwującym czerwonym świetle, kiedy spieszymy się do pracy albo zrobić przysiad za każdym razem gdy mamy ochotę na niezdrową przekąskę?      

http://www.kurs.strategiarealizacjicelow.pl/dlaciebie/ 

 

jak wzmocnić rzęsy

One Response to “Jak zmiana schematu może zmienić twoje życie?”

  1. Dobre,ale z żyćia wiem że nie zawsze jest to takie łatwe jak śię to tu opisuje czasami emocje i nerwy są nie do wytrzymania. Pozdrawiam J.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Przeczytaj poprzedni wpis:
Jak jeszcze bardziej usprawnić swoją pracę?

Błędne koło odkładania wszystkiego na później Wiele osób cierpi na dziwną przypadłość. Mimo że są ambitni i zdolni, nigdy nie...

Zamknij