Jak stać się pewnym siebie

Posted by on 29 października 2013 in Inspiracje, Psychika, Rozwój osobisty | 1 comment

Jak stać się pewnym siebie

Nasze mózgi mają możliwość tworzenia nowych połączeń nerwowych, dzięki czemu przystosowują się do nowych miejsc i sytuacji. Możemy świadomie wykorzystać tą zdolność, żeby stać się osobą, jaką chcemy być.

Jak to działa? Poprzez powtarzanie pewnych zachowań. Aktor Leonardo Di Caprio przygotowywał się do zagrania Howarda Hughesa w filmie „Aviator”. Postać, w którą się wcielał, cierpiała na nerwicę natręctw, dlatego aktor skorzystał z pomocy psychiatry Jeffreya Schwartza, eksperta w tej dziedzinie, który pokazywał mu jak się zachowywać. Na planie Di Caprio odgrywał więc nerwicę, ale poza planem także zaczął przejawiać objawy tego zaburzenia.

I chociaż pewnie aktor nie był zbyt zadowolony z tego, dla nas to dobra wiadomość: potwierdza bowiem, że udając jakieś zachowania, mózg się ich uczy i wytwarzana nowe połączenia nerwowe. Teraz wystarczy wybrać odpowiedni wzór do naśladowania i zacząć go naśladować. Jest to metoda szczególnie przydatna osobom nieśmiałym, które wreszcie chciałyby pokazać się innym jako istoty pewne siebie.

Zastanów się, jak zachowywałaby się osoba, którą chciałbyś być:

  • W jaki sposób mówi? W jaki zadaje innym pytania?
  • W jaki sposób słucha innych?
  • Jak chodzi? Jak siedzi? Jak gestykuluje?
  • W jaki sposób myśli?

Jeżeli nie bardzo potrafisz odpowiedzieć na powyższe pytania, dobrym pomysłem będzie wzorowanie się np. na jakiejś postaci literackiej bądź filmowej. Pamiętaj tylko, że jej sukcesy są wynikiem pomysłowości twórcy, a nie jej umiejętności!

Po pewnym czasie nie będziesz udawać innej osoby, po prostu nią się staniesz. Jednak żeby to osiągnąć musisz zacząć od zmiany własnego obrazu. Tak długo jak uważasz, że nie możesz lub nie potrafisz czegoś zrobić, tak długo tego nie zrobisz.

Obraz siebie to stały sposób, w jaki widzimy nas samych. Często to właśnie on powstrzymuje nas przed podjęciem różnych wyzwań. Myślimy sobie wtedy: „nie należę do osób, które zagadują do obcych”, „nie potrafiłbym przeprowadzić się do innego miasta, nie jestem wystarczająco odważny”, „brakuje mi pewności siebie, żeby zmienić pracę i robić to, co naprawdę lubię”. I podczas gdy nasze życie się zmienia i my sami też przechodzimy różne przemiany, nasz własny obraz pozostaje bez zmian i blokuje nas.

Oczywiście, nie wystarczy tylko chcieć się zmienić, czy raczej „chcieć, żeby to samo się zmieniło”. Dlatego na początku potrzebujemy odgrywać różne role, w tym przypadku pewną siebie osobę. Nie jest to łatwe, szczególnie w początkowym okresie. Dlatego warto spróbować pobyć nową osobą w nowym otoczeniu, gdzie jeszcze nie przylgnęła do ciebie łatka osoby nieśmiałej. Jeżeli akurat nie zmieniasz pracy ani się nie przeprowadzasz, możesz zapisać się na kurs języka obcego czy jakieś zorganizowane zajęcia sportowe. Stań się tą osobą, która jako pierwsza wszystkich zagaduje i jest w centrum najfajniejszych wydarzeń. Takie zachowania szybko wejdą ci w nawyk, szczególnie, że inni będą traktować się jako pewną siebie osobę. Dodatkową korzyścią jest to, że po godzinie czy dwóch udawania możesz wrócić do domu i odpocząć w swoim „prawdziwym” ja – pytanie tylko, czy nadal będziesz mieć na to ochotę. 

468_60

One Response to “Jak stać się pewnym siebie”

  1. W skrócie mówiąc: kto z kim przestaje, takim się staje 🙂 To dobra lekcja, często wspominana na różnorakich motywacyjnych szkoleniach. Jeśli potrzebujesz motywacji do działania – otaczaj się pozytywnymi, inspirującymi ludźmi, którzy dużo działają, nie boją się wychodzić ze swoich stref komfortu. Sukces może nie jest gwarantowany, jednak wielce prawdopodobny 🙂

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Przeczytaj poprzedni wpis:
Czy Twoje życie jest przyjemne?

Czy wiesz, czym jest zabawa i związana z nią przyjemność? Czy masz hobby? Czy wiesz jak się relaksować? Jak powinien...

Zamknij