Czy seks jest receptą na zdrowie?

Posted by on 16 maja 2012 in Zdrowie | 3 komentarze

Czy seks jest receptą na zdrowie?

Seks receptą na zdrowie

Czas odrzucić przesądy na temat seksu. Zyskał złą opinię, zapewne ze względu na nie zawsze chciane konsekwencje i wymuszoną na nas przez kulturę i religię, pruderię. Tymczasem uprawianie miłości tak naprawdę wywiera, korzystny wpływ na nasze zdrowie. Są specjaliści, którzy posuwają się nawet do stwierdzenia, że seks jest najlepszym lekiem zapobiegawczym istniejącym w świecie.

Seks wzmaga wydzielanie hormonów, zwłaszcza u kobiet.  Wzrost poziomu estrogenu umożliwia utrzymanie mocniejszych kości i sprawniejszego układu sercowo-naczyniowego, gładszej skóry i lepszego nastroju.

Każda czynność dająca przyjemność podnosi liczbę komórek układu odpornościowego i skuteczność ich oddziaływania.

Wiele kobiet zgłasza, że stosunek płciowy z orgazmem doskonale uwalnia od skurczów i napięć miesiączkowych. Wynika to prawdopodobnie z faktu, że praca mięśni niezależnie od tego, czy wywołana grą w tenisa, spacerami, pływaniem czy współżyciem seksualnym, pobudza przepływanie krwi i innych płynów ustrojowych.

Niektórzy wierzą, że uprawianie miłości fizycznej jest najlepszym treningiem. Na pewno aktywność w życiu seksualnym przynosi korzystne działanie aerobowe. Seks powoduje spalanie kalorii. Seks może również poprawić wytrzymałość serca i układu krążenia. Aktywność aerobowa wzmaga krążenie tlenu. W trakcie aktu płciowego rytm serca i tętno przyspieszają. Po szczytowaniu rytm serca wraca do normy.

Badanie porównujące pary szczęśliwe i pary mające problemy udowodniło, że im kobieta była w związku bardziej aktywna seksualnie, tym lepsze miała mniemanie o sobie. Zarówno mężczyźni, jak i kobiety mogą osiągnąć wzrost poczucia własnej wartości pod wpływem dotyku, pieszczot, pocałunków i uprawiania miłości.

Uczucie satysfakcji pozwala im potwierdzić, że są atrakcyjni, wartościowi, godni miłości i kompetentni zarówno jako partnerzy seksualni, jak i w ogóle jako ludzie. Doświadczanie intymności seksualnej daje parze większą pewność siebie. Poczucie własnej wartości poprawia się, kiedy podejmujemy ryzyko fizycznego pożądania drugiej osoby, a ona odpłaca równym pożądaniem.

Seks pomaga również w obniżaniu napięcia i uspokaja osoby w stresie wywołującym wzrost poziomu adrenaliny we krwi. Jednym z aspektów seksu jest to, że prowadzi on do rozluźnienia, przynosi uspokojenie i wyciszenie. Jest to sposób na rozładowanie nagromadzonego napięcia.

W trakcie aktu płciowego układ nerwowy wydziela endorfiny – naturalne środki przeciwbólowe krążące po całym ciele. Seks może przynieść ulgę osobom cierpiącym. Inna hipoteza zakłada, że orgazm blokuje receptory bólu w mózgu z pomocą substancji podobnej do kortyzonu. Tak więc stara wymówka: „Nie dzisiaj, kochanie, boli mnie głowa” nie ma właściwie sensu, gdyż bardzo często akt płciowy może przynieść ulgę w migrenie i bólach głowy powstałych z napięcia nerwowego. Im bardziej intensywny orgazm, tym skuteczniejszy efekt przeciwbólowy.

Wiele osób samodzielnie odkryło skuteczny, naturalny sposób na pozbycie się napięcia przed zaśnięciem. Mały romantyczny akt może spełnić tę rolę lepiej niż szklanka ciepłego mleka czy oglądanie nocnych programów w telewizji. Dlaczego? Znów za sprawą dobroczynnych endorfin, które przynoszą rozluźnienie.

Seks po chorobie może odgrywać ważną rolę w procesie powrotu do zdrowia. W tych trudnych chwilach poczucie bezpieczeństwa i możność intymnego kontaktu z partnerem mogą być najlepszymi lekarstwami

Czy uprawianie miłości jest sposobem na wspaniałą skórę? Dermatolodzy twierdzą, że tak. Kiedy jesteś szczęśliwa, tak jak w trakcie stosunku, poprawia się krążenie krwi, zaczynasz promienieć, rozświetlać się od środka, a mięśnie twarzy rozluźniają się. Miłość fizyczna likwidując stres ma wpływ na wygląd twojej skóry. Ponieważ stres jest jedną z przyczyn występowania trądziku, seks może pomóc w pozbyciu się trądziku i zapobiec jego ponownemu pojawianiu się.

Zdrowe, aktywne życie seksualne spowalnia procesy starzenia się ciała i psychiki. Satysfakcjonujące życie miłosne sprzyja sukcesowi i odczuwaniu szczęścia także poza sypialnią.

Więź seksualna pozwala parze cieszyć się wieczną odnową. Takie związki są w ciągłym rozwoju. Rodzice znajdujący radość w życiu seksualnym są szczęśliwsi, utrzymują bardziej stabilne związki, a ich dzieci maja większe poczucie bezpieczeństwa w rodzinie.

Patrząc holistycznie możemy stwierdzić, że intymność seksualna pozwala utrzymać zdrowy umysł, ciało i ducha. Dobry seks nie tylko sprawia, że ludzie lepiej czują się fizycznie, ale również wspiera ducha i pozytywne myślenie.

Seks połączony z miłością może wzmóc w mężczyznach i kobietach poczucie bezpieczeństwa i uwolnić ich od najgłębszych obaw i niepokojów. Wyzwala, pozwalając im być sobą, a jeśli wschodni mędrcy mają rację, prowadzi ich na wyższy poziom świadomości. Również zachodni myśliciele zgadzają się w zasadzie, że seksualność w miłości jest ścieżką prowadzącą do odkrycia sensu życia.

 

 

 

 

3 komentarze to “Czy seks jest receptą na zdrowie?”

  1. Z WSZYSTKIM SIĘ ZGADZAM SEKS DOBRY NA WSZYSTKO

  2. Całe życie tak powtarzam, zapobiega rakowi prostaty to już wystarczający powód do uprawiania seksu

  3. Potwierdzam seks służy! Nawet w średnim wieku jest wciąż tak samo świetny jak za młodu.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Przeczytaj poprzedni wpis:
Jaki jest najlepszy trening dla Ciebie?

Trening dla Ciebie Jak ocenić swoje ciało, świadomość i motywację, aby znaleźć dla siebie idealny model treningu? Wiadomo, że ćwiczenia nie...

Zamknij