Matka czy kochanka?

Posted by on 21 kwietnia 2012 in Relacje, Świat Kobiet | 0 comments

Matka czy kochanka?

Matka czy kochanka?

Zapytaj swojego partnera, co go w tobie pociąga. Wyobraź sobie, jak byś zareagowała, gdyby odpowiedział z rozczuleniem: „Tak bardzo przypominasz mi moją matkę”. Jak byś się czuła, gdybyś wiedziała, że mężczyzna, który leży w łóżku obok ciebie, traktuje cię raczej jako substytut swojej matki? Czy wyśmiałabyś go? A może opuściła? A może wreszcie utuliłabyś go i zapewniła, że wszystko jest w porządku?

Czy twój partner często pożycza od ciebie pieniądze? Czy często się spóźnia? Czy nie robi nic, aby się rozwijać zawodowo, czekając, aż ktoś inny zrobi to za niego? Jeśli tak, musisz podjąć decyzję. Albo zrezygnuj z tego związku natychmiast, albo cała twoja przyszłość będzie skupiona wokół niego.

Jeśli bardziej zależy ci na związku z dorosłym mężczyzną, a nie z dużym chłopcem, sprawdź najpierw, jakie są jego stosunki z matką.

Ludzie całe życie dążą do rozwiązania problemów z przeszłości, z którymi nie potrafili sobie poradzić. To dlatego często pociągają ich takie osoby, z którymi podświadomie wiążą nadzieję na rozwiązanie starych problemów.

Prawda jest taka, że bardzo wielu mężczyzn oczekuje od swoich partnerek opieki macierzyńskiej. Związanie się z takim mężczyzną będzie wymagało zaspokajania każdej jego życiowej zachcianki dotyczącej zarówno sfer fizycznych, jak psychicznych i finansowych. Niektóre kobiety dają sobie z tym radę doskonale.

Kobiety żyjące w dwudziestym pierwszym wieku nie zawsze szybko decydują się na urodzenie dziecka, ale wcale nie znaczy to, że nie wiedzą, jak pełnić rolę matki. Instynktownie przelewają miłość macierzyńską na swojego partnera.

Pomysł, że mężczyzna chce poślubić kobietę, która miałaby w jego pojęciu zastąpić matkę, nie jest wcale taki bezsensowny. Wszyscy ludzie dążą do sytuacji, które są dla nich znajome, oraz do związków, które są odbiciem ich związków z dzieciństwa.

Wielu psychologów wyraża pogląd, że wszyscy mężczyźni potrzebują nieco matczynej opieki. Potrzebują tego do zaspokojenia swojej próżności. Chcą być zawsze podziwiani. Gdy nie otrzymują tego, czego oczekują, zaczyna się problem.

Oczywiście, każdy w tym czy innym momencie swego życia potrzebuje odrobiny uwagi ze strony innych. Ale dlaczego akurat mężczyźni oczekują tego bardziej niż kobiety? Może po prostu lubią, gdy kobieta robi wszystko za nich. Ale wynikać to może z tęsknoty za niespełnionym dzieciństwem, na przykład z braku odpowiedniej opieki na skutek rozwodu rodziców. Może wreszcie w wyniku niesprzyjających warunków – np. alkoholizm rodziców – byli zmuszeni do przedwczesnego wejścia w dorosłe życie. Istnieje także prawdopodobieństwo, że mężczyzna w dzieciństwie był zbytnio hamowany przez rodziców w okazywaniu uczuć i teraz dąży do wyegzekwowania należącej mu się porcji czułości lub po prostu w dzieciństwie był odrzucony przez matkę i oczekuje od partnerki, aby zrekompensowała mu niedostatek matczynej miłości.

Badający tę problematykę psychologowie opracowali klasyczny model rodziny, w której stosunki mogą spowodować, że wychowywany w niej chłopiec będzie już w przyszłości, jako dojrzały mężczyzna, poszukiwał związków z matkującymi mu partnerkami. Jeśli chłopiec miał nadopiekuńczą matkę i ojca o silnej osobowości, w przyszłości będzie oczekiwał takich samych stosunków we własnej rodzinie.

Mężczyzna oczekujący od partnerki matczynej opiekuńczości jest zwykle niezaradny życiowo i nieodpowiedzialny finansowo. Nie jest kimś, na kim można całkowicie polegać. Można za to prawie na pewno się spodziewać, że przeważnie nie będzie dotrzymywał dawanych obietnic, często zapomni o tym, o co go prosiłaś, a podjęcie trudnych decyzji będzie odsuwał w nieskończoność. Będzie mu brakowało motywacji, a w sytuacji konfliktowej będzie całkowicie bezradny.

Należy również uważać na mężczyzn, którzy przeszli bezpośrednio spod opiekuńczych skrzydeł swoich matek do związków partnerskich. Jeśli twój partner nigdy nie dbał sam o siebie, może to oznaczać, że faktycznie nie jest do tego zdolny.

Oczywiście, niektórym kobietom odpowiada tego rodzaju związek. Zwłaszcza tym, które są przez naturę obdarzone instynktem macierzyńskim. Związek takiej kobiety z mężczyzną, który wymaga opieki, nie wydaje się być problematyczny. Naukowcy ostrzegają jednak, że kobiety mające silnie rozwinięty instynkt macierzyński mogą być skazane wyłącznie na związki z wyjątkowo niezaradnymi mężczyznami. Problem polega na tym, że życie w takim związku może być ponad ich siły. A mężczyźni wykazujący dużą potrzebę miłości macierzyńskiej, nie są w stanie zmienić swojego postępowania.

Kobieta nie może przewidzieć, jaki stosunek będzie miał do niej jej partner, zanim zaangażuje się w związek z nim. Mężczyźni szukający w swej partnerce matki nie zachowują się bowiem w jakiś szczególny sposób, zwłaszcza jeśli zależy im na tej, a nie innej kobiecie. Swoje oczekiwania manifestują dopiero wtedy, gdy ich związek jest już umocniony.

Ogólna zasada jest następująca: jeśli bardziej zależy ci na związku z dorosłym mężczyzną, a nie z dużym chłopcem, sprawdź najpierw, jakie są jego stosunki z matką. Kiedy ją odwiedzacie, zaobserwuj, czy twój partner zachowuje się tak, jakby nigdy nie opuścił domu rodzinnego, czy stać go na dojrzały, raczej przyjacielski niż uzależniony stosunek do matki. Na szczęście w naszym społeczeństwie większość mężczyzn zachowuje się dojrzale (no, może prawie dojrzale), więc można liczyć na to, że wasze związki będą poprawne.

Jeśli jednak czytając ten artykuł jesteś przekonana, że właśnie twojej sytuacji partnerskiej on dotyczy, pamiętaj, że takie sądy wydajemy zwykle dość pochopnie. Gdy w związku dwojga ludzi pojawiają się jakieś problemy, istnieje wielka pokusa, aby całą winą obarczyć tę drugą stronę, w tym wypadku mężczyznę. Kobiety umacniają się więc w przekonaniu, że każdy mężczyzna dąży do układu, w którym kobieta stanowić ma dla niego namiastkę matki, a takich mężczyzn z pewnością powinny się wystrzegać.

Czy jednak taka sytuacja może długo trwać? Związek między dwojgiem ludzi budują oni sami i powinni przyjąć jednakową odpowiedzialność za jego powodzenie. Jeśli zatem wyczuwasz, że pojawiają się pewne problemy, powinnaś zadać sobie pytanie, w jaki sposób ty możesz je rozwiązać, ale również – jak powinniście poradzić sobie z nimi oboje.

Problem nie tkwi w tym, że mężczyzna lubi mieć poukładane życie, lecz w sposobie, w jaki partnerzy potrafią sobie poradzić z nierozwiązanym i często nawet nieuświadomionym problemem, który dotyczy ich dwojga. Ma on korzenie w ich dzieciństwie, w relacjach, jakie mieli w przeszłości z rodzicami, a szczególnie z matkami.

Jeśli mężczyzna dąży do tego, aby w związku z kobietą odtworzyć stosunki łączące go z matką lub stara się odnaleźć w partnerce matkę, której nigdy nie miał, może go spotkać wielkie rozczarowanie. Będzie bowiem szukał ideału, któremu nie każda, nawet pełna dobrej woli kobieta, będzie mogła sprostać, nawet wykazując maksimum dobrej woli.

Problem najczęściej pojawia się, gdy rodzi się dziecko i kobieta przekazuje jemu całą miłość matczyną, którą dotychczas obdarzała swego partnera. Mężczyzna, dotychczas traktowany jak rozpieszczony jedynak, może poczuć się odrzucony. Zamiast służyć wsparciem żonie i młodej matce, zaczyna podświadomie rywalizować o względy partnerki z własnym potomkiem. Kobieta jest zwykle w tej sytuacji zagubiona – nie rozumie, dlaczego jej partner nie może się po prostu przystosować do nowej sytuacji. Warto wówczas zdobyć się na szczerą rozmowę i wyjaśnienie sobie oczekiwań, zarówno z jednej, jak i z drugiej strony. Szczerość może pomóc rozwiązać nieprosty problem.

Zdrowy związek między dwojgiem ludzi wymaga wzajemnej akceptacji i podziwu, ale również umiejętności radzenia sobie z napięciem spowodowanym nieporozumieniami, ambiwalentnymi uczuciami, wątpliwościami, czy wreszcie odmiennymi aspiracjami. Powinien być to związek, w którym intymność i bezpieczeństwo mogą współistnieć z poczuciem niezależności. Jeśli brakuje choćby jednego z tych elementów, trudno mówić o udanym związku.

Mężczyzna uzależniony od swej matki powinien starać się unikać porównywania każdej kobiety do jej wizerunku. Nie oznacza to, że muszą zrywać kontakt ze swymi matkami, ale że powinni swe ścisłe relacje z nią zachować jako wspomnienie z przeszłości. Tylko wtedy mogą utworzyć zdrowy, wolny od uzależnień i dojrzały związek z partnerką.

 

 najlepsze feromony

 

 

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Przeczytaj poprzedni wpis:
Jak ćwiczenia wpływają na oddychanie i dotlenienie organizmu?

Jak ćwiczenia wpływają na oddychanie i dotlenienie organizmu? Kiedy musisz przerwać jakąś czynność, aby złapać oddech, nie wiń za to...

Zamknij