Jak sobie radzić…

Posted by on 15 kwietnia 2012 in Męska sprawa, Relacje, Świat Kobiet | 0 comments

Jak sobie radzić…

Jak sobie radzić z ulubionym Marsjaninem?

Może o tym nie wiesz, ale związałaś się z Marsjaninem. Trudno to stwierdzić na pierwszy rzut oka, bo wygląda jak twój gatunek: ma uszy, nos, oczy i wszystkie członki na swoim miejscu i całkiem dobrze funkcjonuje. Jeśli jednak jesteście razem już od jakiegoś czasu, musiałaś zauważyć, że bardzo się między sobą różnicie, a pewnie są chwile, kiedy wydaje ci się, że nawet mówicie różnymi językami.

Nie ma w tym nic nadzwyczajnego, bo nauka potwierdza, że mężczyźni i kobiety mają z natury zupełnie odmienny styl komunikowania się. Różnice są tak duże, że dla ich zobrazowania specjaliści mówią, że mężczyźni pochodzą z Marsa, a kobiety z Wenus. Pomimo to istnieje szansa na szczęśliwe i pokojowe współżycie, jeśli zaakceptujecie swoje różnice, zamiast ciągle je w sobie zwalczać.

Czy wiesz na przykład, że mężczyźni, podobnie jak kobiety, podlegają naturalnemu rytmowi hormonalnemu, który ma swoje prawa i konsekwencje w waszym codziennym życiu? Większość kobiet dziwi się, kiedy mężczyzna, chociaż kocha kobietę „oddala się” od niej, by po jakimś czasie znowu się zbliżyć. Jest to u mężczyzny instynktowne zachowanie wynikające z jego potrzeby niezależności. W takiej sytuacji kobieta musi zrozumieć, że naleganie na utrzymanie ciągłej intymności może wywołać u mężczyzny próbę ucieczki i zdystansowania się. A jednocześnie może mu odebrać szansę przeżycia spontanicznego porywu tęsknoty do miłości.

 erekcja przedwczesna

Kobiety często źle rozumieją ten cykl i odbierają go jako sygnał odrzucenia. Mężczyzna jest bowiem jak elastyczna taśma: najpierw się oddala, „rozciągając” więź na całą długość, by z całą siłą i energią wrócić pełen miłości, pożądania i chęci bycia kochanym. Ponadto w naturze mężczyzny leży łatwość powracania do związku na tym samym etapie zbliżenia, na którym był przed „odejściem”. To zachowanie wprawia jednak kobietę w zakłopotanie, gdyż jej osobowość wymaga czasu na odnowienie intymności; mężczyźnie nie jest to w ogóle potrzebne. Kobieta nie rozumie motywów jego postępowania, co z kolei wzbudza w mężczyźnie zniecierpliwienie.

Kluczem do udanego pożycia jest równowaga. Jeśli zarówno kobiety, jak i mężczyźni podlegają naturalnym cyklom, działanie w zgodzie z nimi umacnia związek, podczas gdy walka z nimi go osłabia. Mężczyźni na ogół nie zdają sobie sprawy, jak bardzo ich nagłe odsunięcie się a potem powrót – jak gdyby nigdy nic – dotyka kobiety.

Rozsądny mężczyzna zna swoje cykle i upewnia swoją partnerkę, kiedy jest na etapie dystansowania się, że jest to tylko okres przejściowy.

Podczas gdy mężczyźni wycofują się i wracają, kobiety przeżywają wzloty i upadki swojej zdolności akceptowania samych siebie i kochania innych. Kiedy kobieta czuje się kochana, jej samoocena rośnie. Kiedy czuje się naprawdę dobrze, wznosi się na wyżyny, ale potem nagle jej nastrój może się zmienić i fala gwałtownie opada. Jest to zjawisko tymczasowe, ale bardzo oczyszczające. Pomimo to mężczyźni są tym zakłopotani. Z natury będąc „rozwiązywaczami” problemów, instynktownie starają się wszystko naprawić. Problem polega na tym, że kobieta się nie zepsuła i nie musi być naprawiana. Ma wewnętrzną zdolność podnoszenia się, odradzania.

Czego kobiety najbardziej potrzebują w takich chwilach, to samej obecności partnera przy nich, wysłuchania ich z miłością, cierpliwością i zrozumieniem. Jeśli kobieta nie jest w taki sposób wspomagana, nie potrafi z poczuciem bezpieczeństwa przechodzić przez poszczególne stadia swojego cyklu i może tłumić swoje negatywne uczucia, udając, że wszystko jest w porządku. Jedyną alternatywą jest unikanie intymności i seksu lub tłumienie i paraliżowanie swych uczuć poprzez uleganie nałogom: picia, przejadania się, przepracowywania lub przesadnej dbałości o siebie. Kiedy negatywne odczucia są tłumione, także te pozytywne zostają wyciszone i miłość umiera.

 

Dlaczego kobiety i mężczyźni walczą ze sobą?

Mężczyźni kłócą się o prawo do wolności, a kobiety domagają się prawa do wyrażania niezadowolenia. Mężczyźni potrzebują przestrzeni, podczas gdy kobiety chcą zrozumienia.

Mężczyźni i kobiety kłócą się nie tyle o treść, ile o sposób wzajemnego traktowania swoich zmartwień. Kobiety rozwiązują swoje problemy mówiąc o nich. Żadna sprawa nie oprze się trzygodzinnej sesji ustnej. Potrafią zagadać problem na śmierć. Przeciętny mężczyzna wytrzymuje tę terapię przez dwie minuty, a potem wycofuje się do swojej „jaskini”. Kobieta kończy mówić, kiedy: a) problem zostaje rozwiązany, b) zostaje zmniejszony do takich rozmiarów, że można się z nim uporać, c) problem przestał istnieć, ponieważ spadł jej z serca i został zapomniany. W każdym przypadku kobieta czuje się lepiej, i o to głównie chodziło.

Kobiety rozwiązują swoje problemy poprzez mówienie – mężczyźni w ciszy wycofują się do swoich jaskiń, przetrawiają negatywne odczucia i wychodzą na świat dopiero wtedy, kiedy ich problem jest rozwiązany lub kiedy potrzebują dodatkowej pomocy. Ale nawet wtedy mężczyzna nie czuje potrzeby mówienia o sprawie.

Najgorszą rzeczą, jaką kobieta może zrobić, to dawanie rad mężczyźnie wtedy, kiedy nie prosi o nie.

Mężczyźni i kobiety oferują sobie nawzajem pomoc, jakiej sami oczekują, a więc to normalne, że kobieta uważa, że najlepiej będzie, jeśli zasugeruje mężczyźnie możliwe rozwiązania. Przeważnie jednak, kiedy kobieta nie proszona daje dobre rady lub próbuje „pomóc” mężczyźnie, nie zdaje sobie sprawy, że on odbiera to jako objaw krytycyzmu i braku miłości.

Mężczyźni z natury działają dla osiągnięcia celu i są bardzo wrażliwi na najmniejszą oznakę braku zaufania do swojej skuteczności. Z kolei kobiety największą wagę przywiązują do troski, zrozumienia, szacunku, oddania i poczucia bezpieczeństwa. Mądry mężczyzna poświęca czas na wysłuchanie kobiety. To najlepszy prezent dla niej. Wartością dla mężczyzny jest zaufanie, akceptacja, docenienie, podziw, poparcie i dodawanie odwagi.

Mądra kobieta okazuje swój podziw partnerowi i jest świadoma jego pojawiającej się od czasu do czasu potrzeby chwilowego „wycofania się” z więzi.

 

 

 

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Przeczytaj poprzedni wpis:
Jak zyskać więcej pewności siebie?

Ćwicz poczucie własnej wartości Znajdź sposób, aby zyskać więcej pewności siebie. Często się słyszy, że uprawianie sportu może pomóc w...

Zamknij