Czy można pozbyć się rozstępów?

Posted by on 16 kwietnia 2012 in Ciało, Świat Kobiet | 0 comments

Czy można pozbyć się rozstępów?

Czy można pozbyć się rozstępów?

Często trudno ich uniknąć, nie znikają też same, ale przy odpowiedniej pielęgnacji i diecie można spowodować, że staną się mniej widoczne

Najczęściej rozstępy pojawiają się podczas ciąży i szybkiego tycia, kiedy skóra na brzuchu, piersiach i na pośladkach ulega znacznemu rozciągnięciu. Pojawiają się jako czerwonawe pręgi w szczególnie napiętych miejscach.

Wielu dermatologów przypisuje występowanie rozstępów nadmiernej działalności hormonów kortykosterydowych, o których wiadomo, że hamują tworzenie się włóknika w skórze, przyspieszają degradację kolagenu, a w konsekwencji powodują utratę elastyczności skóry. Osoby stosujące sterydy w kuracjach innych schorzeń skórnych mogą zauważyć, że leki te niekiedy powodują pojawienie się czerwonawych linii. Przykładowo, kremy zawierające sterydy, używane w leczeniu egzemy, sprawiają, że skóra staje się cieńsza, a zatem bardziej podatna na powstawanie rozstępów.

Dietetycy twierdzą, że powodem pojawiania się rozstępów może również być niedobór cynku w organizmie. Ponieważ zarówno dojrzewające dziewczęta, jak i kobiety w ciąży mają w organizmie przeważnie niewystarczające ilości tego pierwiastka, u nich najczęściej pojawiają się szpecące ślady na skórze. Przyjmowanie cynku jest szczególnie ważne w okresie dojrzewania, gdyż zapewnia on odpowiedni rozwój wszystkich organów, także skóry, oraz prawidłowy przebieg procesów wzrostowych. Dieta bogata w cynk lub uzupełnianie jego ilości w organizmie przez stosowanie odpowiednich odżywek, zapobiegnie pojawianiu się zmian skórnych na udach i biodrach, zwłaszcza u szybko rosnących dziewcząt.

Istnieje również teoria mówiąca, że dieta zawierająca duże ilości cholesterolu, tłuszczów nasyconych oraz chemicznie oczyszczonych produktów węglowodanowych pozbawia skórę elastyny i kolagenu, które nadają jej elastyczność i odporność na urazy. Kolagen jesz podstawowym składnikiem tkanki łącznej. Kiedy nie jest wytwarzany przez organizm w odpowiednich ilościach, wzrasta podatność na występowanie rozstępów. Dobrze skomponowana dieta może stanowić rozwiązanie problemu, pomóc może też wiele odżywek witaminowych. Witamina C sprzyja formowaniu się kolagenu, zaś witamina A często używana jest w leczeniu przebarwień skóry. Witamina E przyspiesza gojenie się ran i wyrównywanie blizn oraz pomaga skórze wchłaniać i wykorzystywać w pełni witaminę A. Krzemionka, z natury obecna w kolagenie i tkance łącznej, dostarczana dodatkowo w preparatach również może przyczynić się do pielęgnacji skóry. Zatem kremy i olejki zawierające krzemionkę a także witaminę E są niezwykle skuteczne w kuracji zapobiegającej rozstępom oraz likwidującej je.

Wprawdzie na rynku znajdują się kremy specjalnie przeznaczone do zwalczania rozstępów, ale niektórzy dermatolodzy podważają ich skuteczność. Twierdzą, że preparaty te nie penetrują wystarczająco głębszych warstw skóry, w których uszkodzenia są największe. Kremy te jednak z pewnością sprawiają, że powierzchnia skóry staje się sprężysta i gładka, znika też uczucie swędzenia, pojawiające się często wokół rozstępów.

Obecnie prowadzi się badania nad innymi sposobami usuwania rozstępów. W Wielkiej Brytanii wyprodukowano aparat o nazwie Perfector, który przez skórę wysyła mikroimpulsy elektryczne, działające na tkanki położone głębiej. Ma to dwojaki wpływ na rozstępy. Po pierwsze wzmocnieniu ulega zdrowa tkanka otaczająca uszkodzone miejsca, po drugie tkanka łączna znajdująca się w głębi zostaje pobudzona do wzmożonej produkcji kolagenu, proces ten ożywiony zostaje również w tkance chorej. Kuracja ta jest bezbolesna, przeciwnie, działa relaksująco. Niektóre pacjentki zauważają poprawę już po jednorazowym zabiegu, co świadczy o dużej skuteczności leczenia. Do czasu całkowitego lub częściowego zlikwidowania rozstępów, można je maskować wodoodpornym podkładem do twarzy.

 

Zdrowa dieta

Zdrowy, dobrze dobrany program dietetyczny, zapewni organizmowi stały dopływ składników odżywczych. Zapobiegnie to występowaniu rozstępów. Witamina A jest obecna głównie w ciemnozielonych i pomarańczowych owocach i warzywach oraz w wątrobie zwierzęcej. Witaminę C znaleźć można w czarnych porzeczkach, owocach cytrusowych, papryce. Najbogatszym źródłem witaminy E są oleje roślinne, kiełki pszenicy, pełnoziarniste produkty zbożowe, jaja. Dzieci oraz kobiety ciężarne i karmiące potrzebują więcej tych składników niż pozostali ludzie. Większe jest również ich zapotrzebowanie na cynk, obecny w owocach morza, kiełkach pszenicy, pestkach dyni i jajkach.

 

 

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Przeczytaj poprzedni wpis:
Jak spotęgować zdolność odczuwania?

Jak spotęgować zdolność odczuwania? Zobacz, usłysz, posmakuj, powąchaj i poczuj… Zmysły były na świecie od zawsze, na długo przedtem zanim...

Zamknij