Refleksologia dla każdego

Posted by on 7 lutego 2012 in Zdrowie | 0 comments

Refleksologia dla każdego

Refleksologia dla każdego

 

W ostatnim dziesięcioleciu znacznie wzrosło zainteresowanie medycyną niekonwencjonalną i naturalnymi sposobami terapii. Obecnie takie metody jak akupunktura, homeopatia czy osteopatia są powszechnie znane. Dzięki zainteresowaniu mediów, w wielu krajach także refleksologia staje się coraz bardziej popularna.
Refleksologia jest naturalną metodą terapii, opierającą się na pobudzaniu ściśle określonych punktów na dłoniach i stopach, zwanych refleksami, które są połączone z odpowiednimi częściami ciała.

Metoda ta jest bardzo stara, podobnie jak akupunktura wywodzi się z tradycyjnej medycyny Wschodu. Pozwala się odprężyć i przywrócić naturalną harmonię między ciałem i duchem.
Dla refleksologa stopy i dłonie są odzwierciedleniem stanu zdrowia. Chińczycy twierdzą, że „uśmiech pochodzi ze stóp”, a więc zdrowa stopa jest świadectwem dobrej kondycji organizmu.
Refleksologia jest metodą niezwykle prostą, skuteczną, łatwą do opanowania i stosowania przez każdego. Nie wymaga żadnych specjalnych przyrządów i przygotowań.

Większość lekarzy zajmujących się medycyną niekonwencjonalną uważa, że organizm człowieka tworzy całość. Podejście to jest zupełnie inne od tego, jakie prezentuje medycyna konwencjonalna, często jedynie lecząc objawy,  wyrwane z całościowego kontekstu i środowiska, w jakim żyje pacjent. Dla refleksologa właśnie objawy, pozornie nie mające związku z głównym schorzeniem, mogą mieć na to schorzenie wpływ i zmieniać przebieg choroby. Medycyna niekonwencjonalna postrzega organizm pacjenta jako system „otwarty”, będący w ciągłym kontakcie ze środowiskiem zewnętrznym.

Dla pacjenta płyną z tej terapii także inne korzyści. Seans refleksoterapii trwa około godziny, a standardowa wizyta u lekarza około kwadransa. Terapeuta ma więc wystarczająco dużo czasu, aby dokładnie wysłuchać pacjenta.
Należy jednak pamiętać, że metoda ta nie zastąpi tradycyjnej diagnostyki i leczenia. Rolą refleksologii nie jest diagnozowanie chorób. To należy pozostawić lekarzom. Dzięki niej można jednak znacznie poprawić samopoczucie, a także zlikwidować wiele przykrych dolegliwości, takich jak migrena, bóle pleców, bezsenność.
Nieszkodliwa i dostosowana do każdego wieku może dostarczyć wiele przyjemności, być zabawą i zarazem nawiązaniem bliskiego kontaktu z drugą osobą.

 

Trochę historii

 

Dłonie i stopy zawsze były szczególną częścią ciała: poddawano je masażom i zabiegom pielęgnacyjnym, były ważnym elementem urody i obiektem obserwacji medycznych. Lokalizowanie punktów ucisku zawdzięczamy niewątpliwie obserwacjom naszych przodków. Kierowani naturalnym instynktem ulżenia w cierpieniu swoim bliskim, nie dysponując żadnym skutecznym środkiem przeciwbólowym, stopniowo odkrywali rozmieszczenie punktów na dłoniach i stopach.

Pierwsze wzmianki na temat refleksologii można znaleźć w starożytnym Egipcie. Na ścianach grobowca słynnego lekarza Ankamahora sprzed 2500 lat przed naszą erą znajdują się płaskorzeźby, przedstawiające terapeutów w trakcie leczniczego masażu dłoni i stóp. (…)

W tradycyjnej medycynie hinduskiej zwracano uwagę na wpływ energii na ciało człowieka i eliminowanie pewnych dolegliwości poprzez masaż określonych miejsc na ciele. Ta metoda terapii, znana od ponad 5 tysięcy lat, szybko została przeniesiona przez mnichów buddyjskich do Chin, a stamtąd trafiła do Japonii i innych krajów Azji.

 

Ujęcie zagadnienia przez tradycyjną medycynę chińską

 

Refleksologia jest jedną z gałęzi tradycyjnej medycyny chińskiej. Wykorzystuje, podobnie jak akupunktura, podejście holistyczne, czyli całościowe, kładąc jednakowy nacisk na leczenie, i zapobieganie chorobom.

Energia

Dla lekarzy chińskich organizm człowieka jest źródłem informacji i energii. Energia krąży w ciele człowieka w ściśle określony sposób, w sieci kanałów energetycznych zwanych południkami lub meridianami. W odróżnieniu od naczyń krwionośnych, kanały energetyczne są niewidzialne. Krążąca w nich życiowa energia zwana jest „Qi” lub „Chi”. Każdy z meridianów zawiera określoną liczbę punktów, przez które można wpływać na organy wewnętrzne i regulować zaburzenia przepływu energii. Przy obecnym stanie wiedzy nie można wprawdzie naukowo udowodnić istnienia meridian i odpowiednich na nich punktów, istnieje jednak wiele prac, potwierdzających skuteczność leczenia akupunkturą.

Stopy, dłonie oraz uszy mają dużo refleksów, dzięki którym można wpływać na odległe organy pobudzając je metodą aurikuloterapii, czyli oddziałując na aktywne biologicznie strefy ucha (masaż ucha).

 

W poszukiwaniu równowagi i harmonii

 

W medycynie chińskiej duże znaczenie przywiązuje się do równowagi i harmonii w organizmie. Każde jej zaburzenie czy zachwianie może prowadzić do choroby, czasem śmierci. Prawidłowe krążenie energii „Qi” w organizmie wzmacnia go, chroni przed chorobą i szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi. Energia ta składa się z dwóch przeciwstawnych sił: żeńskiej Yin i męskiego Yang. Yin to księżyc, Yang słońce. Nadmiar lub niedobór jednej z tych energii może być szkodliwy dla zdrowia. Właśnie z tego powodu medycyna chińska poszukuje równowagi między energią górnej i dolnej, prawej i lewej strony ciała, a także pomiędzy jego przodem i tyłem. Stymulacja określonych punktów podczas zabiegu akupunktury lub refleksologii pozwala znieść blokady i napięcia, które wpływają na krążenie energii życiowej, i zdynamizować „Qi” w przypadkach jej niedoboru.

 

Jedność ciała i ducha

 

W ciągu stuleci medycyna zachodnia oddzieliła ciało od ducha. Problemy cielesne są domeną lekarzy różnych specjalności, a problemy ducha psychiatrów, psychoterapeutów, psychoanalityków. Niedawno rozwinęła się nowa gałąź nauki, badająca interakcje między ciałem a psychiką, zwana psychoneuroimmunologią. Dzięki tym badaniom wykazano olbrzymi wpływ, jaki wywierają stany emocjonalne człowieka na ogólny stan zdrowia.

Dzisiaj wiemy, że depresja czy napady złości zwiększają ryzyko chorób układu krążenia. Utrata kogoś bliskiego lub rozstanie sprzyjają rozwojowi choroby nowotworowej, w szczególności raka piersi u kobiet. Z drugiej strony chory, otoczony przez kochającą rodzinę i przyjaciół, ma większe szanse na szybki powrót do zdrowia. Śmiech zwiększa siły obronne organizmu, a równowaga emocjonalna sprzyja zdrowiu psychicznemu.

Lekarzom medycyny niekonwencjonalnej, a w szczególności refleksologom ta wiedza nie była potrzebna. Dla nich ciało i duch już od tysięcy lat stanowiły jedność. Masaż refleksów znajdujących się na powierzchni skóry zapewnia harmonię, reguluje pracę narządów wewnętrznych i pozwala osiągnąć stan pełnego odprężenia, co z kolei sprzyja zdrowiu i koryguje występujące zaburzenia.

Większość chorób cywilizacyjnych powoduje stres i wpływ czynników środowiskowych. Refleksologia w sposób skuteczny i nieinwazyjny pozwala walczyć ze szkodliwym wpływem stresu. Łagodzi i niweluje jego objawy, jest znakomitym sposobem na poprawę samopoczucia.

Ucisk określonych punktów na stopach reguluje oddech, pobudza system immunologiczny i hormonalny, poprawia krążenie krwi i zmniejsza napięcie mięśni.

W tradycyjnej medycynie chińskiej narządy wewnętrzne są także miejscem emocji i uczuć. Złość reaguje z meridianą wątroby, strach   z meridianą nerek, smutek – płuc, niepokój – śledziony, a nadmierne uciechy – z meridianą serca. Pobudzanie odpowiednich punktów energetycznych pozwala więc wpływać na nastroje, przywrócić równowagę energetyczną i psychiczną.

 

REFLEKSOLOGIA JAKO CZĘŚĆ PRAKTYK ZDROWOTNYCH

 

Refleksologia jest częścią medycyny niekonwencjonalnej. Pozwala organizmowi osiągnąć stan równowagi i harmonii, daje impuls do zwalczania choroby. Mimo iż jest ważnym składnikiem procesu leczenia, nie jest metodą leczniczą w pełnym tego słowa rozumieniu.

Obecnie uważa się, że u podłoża około 75 % nękających naszą cywilizację problemów zdrowotnych leży stres. Stan głębokiego odprężenia podczas seansu refleksologii odgrywa rolę zarówno w procesie zdrowienia, jak i zapobiegania chorobom. Terapia masażem jest więc oryginalnym środkiem leczniczym, wpływającym na ciało i emocje.

Praktykujący refleksolodzy twierdzą, że zabieg umożliwia osiągnięcie pełnej harmonii – fizycznej i psychicznej – organizmu. Dzięki odkryciom psychoneuroimmunologii wiemy, że negatywne myśli i emocje wpływają na system obronny organizmu, sprzyjając wystąpieniu wielu chorób, w tym także psychicznych.

 

JAK DZIAŁA REFLEKSOLOGIA

 

Z naukowego punktu widzenia pobudzanie refleksów na powierzchni skóry powoduje, że komórki mózgowe wydzielają naturalne substancje, tzw. endorfiny, które uczestniczą w regulacji pracy serca, wspomagają działanie hormonów i uaktywniają się w stanach krytycznych, takich jak: wstrząs, duża utrata krwi, stres wywołany bólem czy wstrząsem psychicznym. Endorfiny pomagają zmniejszyć odczuwanie bólu, kontrolować nastrój, emocje i motywacje, a także napięcie mięśni, poprawiają krążenie krwi, limfy i energii.

Podobnie jak akupunktura, refleksologia poprawia stan zdrowia i ogólne samopoczucie, a także funkcjonowanie układu immunologicznego i sił obronnych organizmu, co zmniejsza ryzyko zachorowań. Efekt zazwyczaj jest natychmiastowy, lecz w przypadku chorób przewlekłych często trzeba więcej czasu i kilku zabiegów, zanim wystąpią pozytywne skutki terapii.

Dla refleksologa ciało zdrowieje od środka. Refleksologia leczy cały organizm, a nie jedynie objawy, można ją zakwalifikować zatem jako „wspomagającą terapię holistyczną”.

 

ZALETY REFLEKSOLOGII

 

Działanie odprężające

Stres jest częścią codziennego życia. Nie jesteśmy w stanie go uniknąć i często kiepsko sobie z nim radzimy. Osłabia on siły obronne organizmu, stajemy się więc bardziej podatni na choroby. Zabieg refleksologii powoduje uczucie głębokiego odprężenia, co pozwala organizmowi skuteczniej reagować na agresywne czynniki zewnętrzne. Po takim zabiegu pacjent zwykle ma przypływ formy i dobrego samopoczucia.

 

Działanie profilaktyczne

Harmonii i równowaga w organizmie wzmacnia naturalny proces zdrowienia.Refleksologia zapewnia pełną homeostazę (zdolność do zachowania względnie stałego stanu równowagi, np.: składu krwi) ustroju i uwolnienie go od napięć, które są źródłem zaburzeń i czynnikiem rozwoju wielu chorób.

 

Poprawa krążenia krwi

Zabieg refleksologii zwiększa dopływ tlenu i substancji odżywczych do tkanek, poprawia krążenie krwi we wszystkich częściach ciała.

 

Odtrucie organizmu

Działa pobudzająco na organy odpowiedzialne za eliminację toksyn z wątroby, jelita grubego, skóry, płuc. Zwiększa skuteczność procesów detoksykacyjnych w organizmie.

 

Zwiększenie energii

Zabieg refleksologii dodaje nowej energii, dzięki czemu lepiej radzimy sobie z chronicznym zmęczeniem i osłabieniem.

 

Działanie uspokajające

Refleksologia rozjaśnia zdolność myślenia, poprawia koncentrację i możliwości skupienia uwagi.

 

Równowaga między ciałem a umysłem

U podłoża wielu dolegliwości fizycznych leżą negatywne emocje, a refleksologia pozwala je uwolnić – powoduje to odblokowanie krążenia energii życiowej. Dzięki masażowi odpowiednich refleksów zmiany zachodzące w psychice przywracają równowagę zarówno umysłu, jak i ciała.

PRZYGOTOWANIE  I PRZEPROWADZENIE ZABIEGU

 

Zabieg refleksologii nie wymaga specjalnego wyposażenia i może być przeprowadzony właściwie wszędzie. Jednak spokojna atmosfera, delikatne i lekko przyciemnione światło oraz cicha muzyka sprzyjają pełnemu odprężeniu. Warto wyłączyć telefon, przygotować preparat do masażu. W pokoju powinno być ciepło i przytulnie. Przydać się nam może jednak koc, gdyby osobie poddawanej zabiegowi było chłodno. Można zapalić świece lub olejki zapachowe. Zapach lawendy, szałwii, jaśminu lub geranium wspaniale relaksuje.

 

POZYCJA PACJENTA

Najlepiej gdy pacjent siedzi w wygodnym fotelu i ma podparte plecy. Nogi należy oprzeć na podnóżku, stopy rozluźnić. Jeśli nie mamy fotela, równie dobre będzie łóżko. Pacjent powinien się wygodnie położyć, z głową na niewielkiej poduszce. Dodatkową poduszkę należy także podłożyć pod kolana i pod stopę.

 

BADANIE STÓP

Przed przystąpieniem do masażu, należy dokładnie obejrzeć i zbadać stopy, sprawdzić, czy są odciski, pęknięcia, stwardnienia, brodawki, blizny, zmiany naczyniowe, zniekształcenia. Ocenić, czy przy odpowiedniej pielęgnacji można tych zmian uniknąć, czy wymagają leczenia.
Stare blizny na stopach masuje się delikatnie. Dokładnie należy sprawdzić, czy w okolicach pól refleksowych są obrzmienia. Jeśli są, może to wskazywać na problem zdrowotny lub napięcia w określonym miejscu ciała.
W refleksologii wygląd stóp świadczy o ogólnym stanie zdrowia pacjenta – stopy skurczone są świadectwem napięć w organizmie.

 

REAKCJE PACJENTA W TRAKCIE I PO ZABIEGU

Wiele osób obawia się zabiegu refleksologii, gdyż mają łaskotki lub słyszały, że taki masaż może być bolesny. Warto jednak pokonać swoje obawy, aby przekonać się, że zabieg dostarcza naprawdę przyjemnych doznań.
Odczucia po zabiegu mogą być silne i zróżnicowane w zależności od tego, które refleksy są pobudzane, a także od liczby zabiegów.

Podczas zabiegu u większości pacjentów dochodzi do głębokiego odprężenia, część z nich nawet zasypia. Odblokowaniu kanałów energetycznych często towarzyszy uczucie ciepła, czasami są to strzykania, ukłucia lub skurcze mięśni. W niektórych przypadkach pacjent nie odczuwa nic szczególnego, nie oznacza to jednak, że terapia jest nieskuteczna. Zdarza się też, że stopy stają się bardziej wrażliwe.

Pomiędzy kolejnymi zabiegami dochodzi do wielu zmian w organizmie. Często znikają trudności z zasypianiem, poprawia się ogólne samopoczucie, odczuwa się wewnętrzny spokój. Wśród innych możliwych reakcji należy wymienić częstsze oddawanie moczu i stolca, wyciek z nosa, kichanie, łzawienie oczu, zwiększone pragnienie. Wszystkie to objawy świadczą o procesie oczyszczania organizmu z toksyn dzięki zabiegowi refleksologii.

Reakcje te nigdy nie występują wszystkie jednocześnie. Jednak refleksologia powoduje większe lub mniejsze objawy wtórne. Dzięki nim zmniejszają się objawy chorobowe, jest również możliwe zmniejszenie dawek lub odstawienie niektórych leków.

PRZECIWWSKAZANIA DO TERAPII

 

Istnieje kilka przeciwwskazań do stosowania zabiegu refleksologii. Należy unikać tej terapii w razie:

  • gorączki lub ostrej infekcji
  • choroby zakrzepowej
  • zmian infekcyjnych na stopach
  • nasilonych zmian naczyniowych i żylakowatych na stopach
  • zwichnięć, skręceń lub innych urazów stóp
  • świeżo przebytych operacji chirurgicznych
  • zaostrzenia choroby wieńcowej i zawału
  • ciąży zagrożonej w ciągu pierwszych tygodni

 

PAMIĘTAJ

Refleksologia jest terapią wspomagającą, nie pozwala na samodzielne stawianie diagnozy i rozwiązanie problemów zdrowotnych.
Terapia nie może być bolesna, należy więc unikać zbyt mocnych ucisków. Nie należy masować miejsc zmienionych chorobowo, w stanach zapalnych skóry, bolesnych, a także w przypadku siniaków, świeżych blizn i żylaków.

 

LICZBA I CZAS ZABIEGÓW

 

Każdy przypadek jest inny. Praktycznie na początku terapii niemożliwe jest określenie liczby koniecznych zabiegów. U niektórych pacjentów dochodzi do natychmiastowej poprawy już po pierwszym, w innych przypadkach trzeba przeprowadzić przynajmniej kilka. Choroby przewlekłe wymagają większej liczby zabiegów, aby zaobserwować wyraźną poprawę.

W większości przypadków zaleca się od sześciu do ośmiu zabiegów w odstępach tygodnia. Przy nasilonych dolegliwościach, można przeprowadzać dwa lub trzy zabiegi w ciągu tygodnia. Nie zaleca się jednak stosowania terapii codziennie, gdyż może to spowodować zbyt silną reakcję organizmu.

Długość zabiegu zależy od tego, ile pól refleksowych się pobudza. Na masowanie całej stopy potrzeba co najmniej 45 minut.

Należy jednak przestrzegać zasady, głoszonej przez Eunice Ingham: „Lepiej leczyć mniej niż za dużo”.

W przypadku niemowląt, dzieci i osób starszych zabiegi powinny być krótsze.

 

zobacz PDF

Denis Lamboley – „Refleksologia dla każdego” (fragmenty),

wydawnictwo Hachette Livre Polska, Wiedza i Życie

www.wiz.com.pl

Przydatny adres:

Polski Instytut Refleksologii w Polsce
ul. Stojałowskiego 8/14
35-125 Rzeszów
tel. 0-17-856-97-15

www.refleksologia.com

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Przeczytaj poprzedni wpis:
Jim Carrey o Swoim Przebudzeniu

Jim Carrey o Swoim Przebudzeniu  

Zamknij