Profilaktyka szyjki macicy…

Posted by on 8 lutego 2012 in Świat Kobiet | 0 comments

Profilaktyka szyjki macicy…

Kwas elagowy w profilaktyce raka szyjki macicy

Smaczne owoce malin od wieków wykorzystywane są w medycynie alternatywnej. Już w starożytności bowiem poznano się na ich właściwościach leczniczych: przeciwzapalnych, napotnych, zapobiegających przeziębieniom. Badania naukowców wskazują także, iż maliny, dzięki zawartości kwasu elagowego mogą być wykorzystywane w walce z nowotworami, w tym z rakiem szyjki macicy.

Kwas elagowy jest w stanie zapobiec rozwojowi komórek zakażonych wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV), który ściśle wiąże się z rakiem szyjki macicy
– takich wniosków dostarczyły badania prowadzone w Hollings Cancer Center w Medical University (MUSC) w Południowej Karolinie, pod przewodnictwem dr. Daniela Nixona.

 

Dr Nixon prace nad właściwościami kwasu elagowego pochodzącego z malin rozpoczął już w 1993 roku. Kilka lat badań pozwoliło otrzymać wyniki, które jednoznacznie wskazują, że komórki rakowe w ciągu 72 godzin ulegają apoptozie (naturalnej śmierci komórek) pod wpływem działania kwasu elagowego. Dowiedziono także, iż kwas ten przyczynia się do zablokowania cyklu wzrostu komórek nowotworowych w ciągu 48 godzin, hamując tym samym podziały komórkowe (mitozę) oraz proliferację komórek. Hollings Cancer Center w MUSC przeprowadziło podwójne ślepe badanie na 500-osobowej grupie osób chorujących na nowotwór.

 

Testy kliniczne przeprowadzone przez zespół badawczy dr. Nixona wykazały ponadto, że kwas elagowy pochodzący z malin jest w stanie zapobiec niszczeniu genu p53 przez komórki rakowe. Gen ten określany jest mianem molekularnego hamulca przeciwdziałającego nowotworom. Jego zmutowanie doprowadza tym samym do rozrostu komórek nowotworowych. Dodatkowe badania sugerują również, iż jednym z mechanizmów, które prowadzi do zatrzymania mutagenezy i karcynogenezy jest tworzenie przez kwas elagowy adduktów z DNA. W ten sposób maskowane są miejsca wiązania, które mogłyby zająć mutageny lub czynniki rakotwórcze.

 

Badania pod kierunkiem dr. Nixona, dr. Dave’a Gangemi’ego i dr. Blaira Holliday poddawały analizie kobiety z nieprawidłowym nabłonkiem płaskim o nieokreślonym znaczeniu (ASC-US), które stanowią aż 10 % wszystkich rozmazów Papanicolaou w Stanach Zjednoczonych. Największe ryzyko zachorowania na nowotwór szyjki macicy mają te panie, u których stwierdzono obecność wirusa brodawczaka ludzkiego typu 16 lub 18.

 

Już 150 gramów malin (co daje około 40 g kwasu elagowego) powoduje podniesienie poziomu cząsteczek kwasu krążącego w surowicy już w godzinę po spożyciu owoców.
Naukowcy podkreślają jednak, że samo jedzenie malin nie jest skutecznym sposobem na podniesienie poziomu kwasu elagowego. Warto bowiem wiedzieć, że elagitanina, z której kwas powstaje, zawarta jest przede wszystkim w nasionach. Te z kolei nie są trawione przez organizm ludzki. Dlatego też, jeżeli chcemy skorzystać z dobroczynnych właściwości kwasu elagowego, warto sięgać po „żywe” biologicznie (nieprzetwarzane termicznie i chemicznie) suplementy powstające m.in. z malin.

 

Na podstawie danych z laboratorium dr. Nixona można wysnuć wnioski, że kwas elagowy:

  • zapobiega wiązaniu czynników kancerogennych do DNA komórki,
  • należy do grupy silnych przeciwutleniaczy, które redukują obecność wolnych rodników,
  • pobudza układ immunologiczny do niszczenia komórek nowotworowych,
  • indukuje apoptozę (naturalną śmierć) w komórkach rakowych.

 

Zdaniem dr. Nixona, powyższe właściwości kwasu elagowego mają niemałe znaczenie w profilaktyce nowotworu szyjki macicy.

Tymczasem badania prowadzone w Europie wskazują, że maliny – za sprawą kwasu elagowego mogą przyczynić się do eliminowania wad wrodzonych, a także zapobiegać chorobom serca.

 

Na podstawie: life-enthusiast.com, healthenlightenment.com, cancercure.ws

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Przeczytaj poprzedni wpis:
Ćwiczenia na plecy, ramiona i ręce…

Wysmuklające ćwiczenia na plecy, ramiona i ręce - z hantlami    

Zamknij