Jagoda Acai – superowoc

Posted by on 10 lutego 2012 in Odżywianie | 0 comments

Jagoda Acai – superowoc

Jagoda Acai – superowoc

Jeszcze w latach 90. ubiegłego stulecia o dobroczynnych właściwościach jagód Acai wiedzieli tylko rdzenni mieszkańcy Ameryki Południowej. Owoce te już od wieków cieszyły się niesłabnącą popularnością, ponieważ uważane były – i są do tej pory – za remedium na wszelkie dolegliwości.

Na szczęście już teraz i my możemy cieszyć się niezwykłymi właściwościami jagód Acai. A to dzięki temu, że o ich dobroczynnym działaniu dowiedzieli się Amerykanie i Brytyjczycy. Suplementy diety zawierające jagodę Acai zaczęły święcić triumfy po tym, gdy dermatolog – Dr Nicholas Perricone w swojej książce – „Obietnica Perricone: Wyglądaj Młodziej, Żyj Dłużej w Trzech Prostych Krokach” przedstawił listę żywności, która wykazuje właściwości odmładzające nasze ciało i umysł. Numerem 1. była właśnie jagoda z lasów Amazonii – nazwana przed doktora „jednym z najbardziej odżywczych i najpotężniejszych pokarmów na świecie”.

Badania przeprowadzone nad dobroczynnymi właściwościami jagód Acai wykazały, że zawierają mnóstwo antyoksydantów, kilkanaście razy więcej niż w owoce czerwonych winogron czy aronia. A to wszystko za sprawą tropikalnego klimatu i położenia, w jakim rosną  jagody. Owoce Acai, narażone na dużą dawkę promieni słonecznych, wytwarzają przeciwutleniacze stanowiące tarczę, która chroni owoce.

Informacje o ponad przeciętnej zawartości antyoksydantów w jagodach Acai potwierdzają lekarze i naukowcy. Jest wśród nich dr Alex Schaus – wykładowca Oxfordu, a obecnie –  dyrektor badań nad leczniczymi i naturalnymi produktami w American Institute for Biosocial and Medical Research (AIBMR), który ujawnił:
Kilka lat temu byłem jednym z pierwszych naukowców, którzy badali właściwości antyoksydacyjne jagód Acai. Wyniki testów in vitro wskazywały jednoznacznie, że Acai mają niezwykle wysoką zawartość przeciwutleniaczy. Rezultaty były tak zaskakujące i uderzające w porównaniu z innymi źródłami antyoksydantów, że zaczęto zastanawiać się, w jaki sposób utrwalić dobroczynne właściwości tych owoców.

Podobne zdanie ma dr Julian Whitaker – uważany za praktyka medycyny alternatywnej. W specjalnym raporcie, zatytułowanym “The Insider’s Guide to America ’s Worst & Best Supplements” potwierdził dobroczynne właściwości jagód Acai, pisząc:
Acai zawierają ogromną ilość antocyjanów, które znane są z korzystnego oddziaływania na wzrok, naczynia krwionośne oraz układ nerwowy. W rzeczywistości owoce te zawierają znacznie więcej przeciwutleniaczy niż borówki, aronia, czerwone wino i winogrona.

Jednak przeciwutleniacze to nie jedyne dobroczynne substancje zawarte w owocach. W Acai znajdziemy również szereg witamin (E, A, C), składniki mineralne (potas, żelazo, fosfor, wapń), błonnik, nienasycone kwasy tłuszczowe (omega-6 i omega-9). To właśnie dzięki temu jagody Acai zostały uznane za remedium na wszelkie dolegliwości i schorzenia.

Wystarczy przyjrzeć się imponującej liście korzystnego oddziaływania jagód na nasze zdrowie:

– zwiększenie wytrzymałości oraz energii (niektórzy uczeni twierdzą, że owoce te dają większy „zastrzyk” energii niż kawa),
– lepsze zapamiętywanie, poprawa koncentracji,
– lepsze trawienie (dzięki zawartości błonnika),
– wspomaganie odchudzania,
– łagodzenie skutków stresu,
– zmniejszenie objawów alergii,
– poprawa samopoczucia,
– wsparcie dla układu odpornościowego,
– opóźnianie procesów starzenia się,
– poprawa sprawności seksualnej,
– zmniejszenie poziomu „złego” cholesterolu,
– zapobiega powstawaniu nowotworów.

Jagód Acai nie dostaniemy w czystej postaci. A to dlatego, że owoce bardzo szybko się psują. Ponadto niemalże całą ich objętość zajmuje nie miąższ, ale nasiona. To właśnie z nich wyciskane są soki bądź przygotowywane specjalne żywe biologicznie suplementy. Dzięki temu i my bez trudu możemy cieszyć się zdrowiem zamkniętym w tej „brazylijskiej żyle złota”, czyli jagodach Acai.

Na podstawie: abcnews.go.com

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Przeczytaj poprzedni wpis:
Dance Fitness

Dance Fitness  

Zamknij