Dotyk dla zdrowia…

Posted by on 10 lutego 2012 in Zdrowie | 0 comments

Dotyk dla zdrowia…

Dotyk dla zdrowia – leczenie masażem

Masaż stanowi część składowa, tak wielu form medycyny niekonwencjonalnej, że często zapomina się o tym, że sam w sobie jest środkiem leczniczym. Masaż polega na manipulacji miękkimi tkankami ciała – mięśniami, ścięgnami i więzadłami, co ma przynieść złagodzenie bólów oraz rozluźnienie zbyt napiętych mięśni.

Masaż byt traktowany od tysięcy lat jako metoda leczenia całego organizmu, w ciągu ostatnich wieków jednak cieszył się zmienną popularnością. Jako metoda leczenia powrócił w pełni chwały na początku XIX w. za sprawą szwedzkiego terapeuty Pera Henrika Linga. Techniki przez niego stosowane stanowią podstawę masażu szwedzkiego oraz wszystkich metod masażu europejskiego.

Chociaż masaż oddziałuje głównie na „cielesną powłokę” człowieka, ma również olbrzymi wpływ na psychikę. Wilhelm Reich, uczeń Freuda i późniejszy twórca terapii Reicha, był pierwszym współczesnym terapeutą, który zrozumiał, jakie rezultaty w sferze psychicznej może przynieść masaż. Wierzył on, że cielesna powłoka jest swego rodzaju pancerzem, nie pozwalającym złym przeżyciom i wspomnieniom opuścić wnętrza ciała. Ponieważ emocje nie znajdują ujścia, gromadzą się w mięśniach, ścięgnach i więzadłach. Według Reicha regularny masaż tych części ciała powoduje uwolnienie negatywnych emocji i przywrócenie harmonii wewnętrznej i zdrowia.

Na poziomie podstawowym masaż jest reakcją instynktowną. Stosowanie tej techniki w celach leczniczych wymaga jednak znajomości anatomii, fizjologii oraz dużego doświadczenia.

 

Jak działa masaż?

Pragnienie dotykania i bycia dotykanym jest najbardziej naturalną rzeczą na świecie. Kiedy uderzysz się w głowę, pierwszym odruchem jest potarcie bolącego miejsca. Przygnębionego przyjaciela obejmuje się ramieniem w geście pocieszenia. Masaż łączy uzdrawiającą siłę dotyku z innymi technikami, składając się na terapię.

Istnieje wiele różnych rodzajów masażu. Niektóre działają na miejsca ucisku, jak shiatsu, akupresura, terapia polarity czy masaż chiński. Inne koncentrują się na wybranych partiach ciała, jak w masażu sportowym przy urazach mięśni czy masażu limfatycznym, opartym na stymulacji układu limfatycznego i mającym na celu usunięcie jak największej ilości substancji toksycznych.

Inne rodzaje masażu są oparte na technikach ustalonych przez Linga.

 

Dzięki uderzeniom, oklepywaniu, ugniataniu o różnej sile nacisku masaż oddziałuje leczniczo poprzez reakcję mechaniczną lub odruchową.

  • Reakcja mechaniczna jest stymulowana poprzez manipulowanie tkankami ciała. Powoduje to usunięcie nagromadzonych kwasów i złogów niepotrzebnych produktów przemiany materii z tkanek, rozluźnienie zesztywniałych stawów oraz złagodzenie napięcia tkanki włóknistej. Pobudza również krążenie krwi i przepływ limfy, zwiększa poziom energii, a także zmniejsza obciążenie naczyń krwionośnych
  • Reakcja odruchowa jest reakcją mimowolną jednej części ciała na skutek stymulacji innej. Ponieważ organizm ludzki jest niezwykle skomplikowaną konstrukcją połączoną kanałami energetycznymi i złożoną siecią połączeń nerwowych, masaż kręgosłupa może złagodzić niektóre bóle, np. stóp. W tym samym czasie następuje rozluźnienie całego organizmu. Na tej zasadzie masaż stóp zmniejsza migrenę, a masaż poszczególnych mięśni przeciwdziała tłumionym lękom.

 

Cztery poziomy uzdrawiania

 

Masaż działa na 4 poziomach:

  1. Ulga.  Kilka pierwszych sesji pomaga złagodzić ból, zmniejszyć napięcie i uspokoić skołatane nerwy. Teraz jeszcze może nie nastąpi całkowita poprawa zdrowia, ale z pewnością znikną przykre dolegliwości.
  2. Poprawa.  Po złagodzeniu bólu, terapeuta może przejść do usuwania jego ukrytych przyczyn. Część korygująca ma na celu przywrócenie mięśniom naturalnego napięcia, odblokowanie układu limfatycznego oraz rozluźnienie zbitek tkankowych.
  3. Wzmocnienie. Bardzo ważne jest, aby wzmocnić miejsce dotknięte dolegliwością, gdzie istnieje tendencja do tworzenia się złogów, nawet, jeśli pierwsze objawy ustały. Przykładowo, staw skokowy wyleczony po skręceniu, w dalszym ciągu ma skłonności do skręceń, jeśli tkanki znajdujące się w jego sąsiedztwie nie będą na tyle mocne, by utrzymać go na miejscu.
  4. Podtrzymanie zdrowia. Po wyleczeniu dolegliwości konieczne jest przeprowadzenie kilku sesji zapobiegających jej odnowieniu się lub pojawieniu nowych problemów.

 

Jak to może pomóc?

Masaż pod różnymi postaciami może być stosowany w leczeniu różnych dolegliwości. Szczególnie skutecznie działa w leczeniu przejawów stresu, bezsenności, depresji i chorób układu krążenia. Niektóre techniki masażu doskonale spełniają zadanie w leczeniu bólów mięśni i stawów czy reumatyzmu.

Ludzie ze schorzeniami układu trawiennego (jak zespół nadwrażliwości jelita grubego czy zaparcia), a także kobiety cierpiące z powodu zespołu napięcia przedmiesiączkowego, mogą osiągnąć poprawę zdrowia dzięki masażowi. Delikatny masaż daje niejednokrotnie ulgę w dolegliwościach u ludzi starszych lub dzieci.

 

Pierwsza wizyta

Masażem zajmują się specjaliści zatrudnieni zarówno w szpitalach, klubach sportowych czy salonach odnowy biologicznej. Niektórzy terapeuci przychodzą do chorego do domu. Bez względu jednak na to, gdzie odbywa się pierwszy zabieg, zawsze powinien zacząć się od rozmowy i wyjaśniającej stan zdrowia, styl życia oraz ogólne samopoczucie osoby pragnącej poddać się masażowi.

Przed zabiegiem nie należy przyjmować zbyt obfitych posiłków. Z masażu trzeba zrezygnować, jeśli na skórze pojawią się stany zapalne lub uszkodzenia mechaniczne. Terapeutę powinno się poinformować o tym, czy ostatnio nie miało się żadnych złamań kończyn, operacji lub czy nie podejmowało się innego rodzaju leczenia.

Zachowanie masażysty i nastrój jaki wytwarza, zależy od jego osobowości; najczęściej masaż odbywa się w przytulnym pomieszczeniu, w którym słychać delikatne dźwięki muzyki. Otoczenie powinno sprzyjać całkowitemu odprężeniu.

Po pierwszym zapoznaniu się z pacjentem masażysta prosi o rozebranie się i ułożenie na specjalnym stole. Aby zapewnić pacjentowi maksimum intymności, masażysta zwykle opuszcza w tym czasie pokój zabiegowy. Można rozebrać się całkowicie lub pozostać w niezbyt zakrywającej ciało bieliźnie. Tak czy inaczej przez cały czas masażu pacjent przykryty jest prześcieradłem, a odkrywa się jedynie masowane fragmenty ciała. Nie leży się nago przez cały czas trwania zabiegu.

Bardzo ważne jest, aby podczas zabiegu być rozluźnionym. Należy powiedzieć terapeucie o wszystkim, co nam nie odpowiada lub przeszkadza.
Podczas masażu ogólnego masażysta zaczyna zwykle od pleców i przesuwa się ku dołowi; ten sam kierunek zachowuje również przy masażu części przedniej. Poświęca on szczególną uwagę miejscom dotkniętym dolegliwościami. W tym momencie pacjent może odczuwać pewien dyskomfort. Jest to całkowicie normalne. Jeśli jednak ból jest zbyt mocny, koniecznie trzeba poinformować o tym masażystę.

Pełen masaż całego ciała trwa co najmniej 45 min, a może się przedłużyć nawet do 1,5 godziny. Po jego zakończeniu pacjent powinien przez jakiś czas pozostać sam, aby mógł dojść do siebie.
Każdy człowiek reaguje inaczej na masaż. Możesz się czuć zrelaksowana, pobudzona, obolała, a nawet przygnębiona. Wszystkie te reakcje są całkowicie naturalne, nie należy ich tłumić.

Krzysztof Jankowski

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Przeczytaj poprzedni wpis:
Ćwiczenia z piłką

                               

Zamknij