Bądź szczęśliwa

Posted by on 14 lutego 2012 in Świat Kobiet | 5 komentarzy

Bądź szczęśliwa

Bądź szczęśliwa

Jak to się dzieje, że niektórym ludziom udaje się dożyć późnej starości i stale cieszyć się życiem? Odpowiedź jest prosta: ci ludzie są szczęśliwi.
W zdrowiu i najdłużej żyją ci, którzy stworzyli spokojne, długotrwale, udane związki, są zadowoleni z pracy, prowadzą regularny tryb życia i w ogóle czują się szczęśliwi.

Depresja, niezadowolenie z pracy i brak ustabilizowanego rozkładu zajęć przyspieszają proces starzenia. Jeśli niepotrzebnie się czymś przejmujesz, łatwo się denerwujesz, pogrążasz w smutku stale czegoś żałując i jesteś zbyt krytyczna w stosunku do siebie i innych, najprawdopodobniej szybciej się zestarzejesz i prędzej umrzesz.

Decyzja, aby zmienić styl życia i być szczęśliwym, jest bardzo słuszna, tylko jak to zrobić? Psychologowie twierdzą, że prawdziwe szczęście leży nie tam, gdzie go szukamy. Rzadko uzyskanie podwyżki, zakup nowej sukienki czy schudnięcie o 5 kg dają nam trwałe poczucie radości życia. Dobrze jest, oczywiście, stawiać sobie konkretne cele. Szybko jednak przekonujemy się, że osiągnięcie czegoś rodzi nowe zamierzenia, a granica naszych pragnień przesuwa się.

Gdzie zatem szukać trwałego, prawdziwego szczęścia? W poczuciu własnej wartości i harmonii wewnętrznej. Podstawową potrzebą człowieka jest być kochanym, bez względu na to, kim się jest. Musimy naprawdę czuć, że jesteśmy w porządku, tak samo w porządku jak inni.
Rodzina i grono przyjaciół to wspaniałe oparcie, ale aby być szczęśliwym, trzeba przede wszystkim lubić samego siebie. Jeśli wydaje się to dziwne, to dlatego, że zostaliśmy wychowani w duchu miłości innych ludzi. Najważniejsze jednak, byśmy byli pewni samych siebie. Wtedy dopiero można kochać bliźnich.

Traktujemy innych w ten sam sposób, w jaki traktujemy samych siebie. Natomiast otaczający nas ludzie odnoszą się do nas zgodnie z wysyłanymi przez nas sygnałami, które informują, jak sami chcemy być traktowani. Otrzymujemy z zewnątrz ten sam rodzaj energii, który wypromieniowujemy z siebie. Tylko w zwielokrotnieniu.

Jeśli twój „niemy język” ogłasza światu, że jesteś człowiekiem bez wartości, to zachęcasz tym samym, aby traktować cię źle. Jeżeli nie masz dla siebie litości, to podobnie będziesz odnosić się do innych, i nie masz co liczyć na ich współczucie. Jeśli nie potrafisz przebaczyć sobie, nie będziesz w stanie przebaczyć innym.

Wysokie poczucie własnej wartości sprawia, że jesteśmy bardziej spontaniczni i oryginalni. Nie musimy się kontrolować. Pozwólmy sobie na otwarte wyrażanie swoich uczuć. Dla kogoś, kto w pełni akceptuje i lubi samego siebie, nie ma słowa „powinienem”, jest natomiast wyrażanie własnych odczuć i przekonań.

Nie ma w tym nic złego, jeśli z wdzięcznością przyjmujemy słowa pochwały od drogiej nam osoby, od przyjaciela czy szefa. Jeśli jednak nasze poczucie własnej wartości jest stale uzależnione od aprobaty innych, nigdy nie będziemy szczęśliwi. Poza tym, żeby naprawdę przyjąć czyjś komplement, trzeba najpierw mieć dobry wizerunek samego siebie i samemu czuć się dobrze mimo świadomości błędów i niedoskonałości. Wszyscy spotykamy kobiety, które ciągle się skarżą, że są brzydkie czy niezgrabne, choć słyszą wiele ciepłych słów ze strony mężczyzn. Brak poczucia własnej wartości odbiera radość życia, a tego, co dają nam inni, zawsze będzie za mało.

Jak się nauczyć kochać siebie bardziej? Zwracaj uwagę na skłonność do obwiniania się, poczucie winy i na uczucia, które napełniają cię pesymizmem, „dołują cię”.
Spróbuj swoje negatywne nastawienie typu: „nic mi się nigdy nie udaje” zastąpić pozytywnym: „wszystko mi sprzyja”. Jeśli będziesz to robić systematycznie, zauważysz, jak się zmienisz.
Nasze emocje i czyny mają swoje źródło w umyśle. Myśląc pozytywnie, zaczynamy mieć lepsze odczucia na własny temat i zgodnie z tym postępujemy.

Zacznij postępować tak, jakbyś już była taka, jaką pragniesz być. Nie czekaj z kupnem nowej sukienki, wyjazdem na wakacje czy podjęciem treningów, aż schudniesz. Zrób to już teraz! Nie pozwól nikomu podważać twojego zdania czy ośmieszać się. Zawsze przeciwstawiaj się i podejmuj dyskusję. Traktuj siebie samą tak dobrze, jak nauczono cię, że powinnaś traktować j innych. Zachowuj się jak osoba godna szacunku. Pozwól sobie na zabawę i swobodę, a inni zareagują na twoją energię. Bądź otwarta na odkrywanie samej siebie. Działaj bez uprzedzeń i z gotowością wybaczania sobie błędów.
Spójrz na siebie z boku. Czyż można nie lubić takiej istoty? Jesteś ze wszech miar godna miłości. Czemu jej sobie skąpisz?

Krzysztof Jankowski

5 komentarzy to “Bądź szczęśliwa”

 1. Naprawdę ma Pan racje, bardzo trudno było mi pokochać i nauczyć się szacunku do samej siebie, ale jak to zrobiłam wszystko się zmieniło. Pracowałam nad tym ponad rok i wiem że powinnam od tego zacząć….
  Pozdrawiam Halina

 2. Jankowski Krzysztof says:

  Pani Halino.
  Moje gratulacje, to wielkie osiągnięcie!
  Serdecznie pozdrawiam
  Krzysztof

 3. uczę się szacunku do siebie,jak można było się polubić gdy w domu nie słyszało się pochwał że jest się ładną mądrą .i mam taką kontynuację w domu gdyż wzięłam sobie podświadomie taką samą osobę na dalszą drogę życia,wszystko krytykuje mój ubiór,fryzurę pracę jednym słowem nie akceptuje mnie nie rozumię dlaczego się ożenił ze mną ,ale jego rodzice też tacy są on chyba nie umi przestać mimo,że mówię mu to w kółko,nawet zaczełam postępować tak jak on, by zobaczył jak to jest.nienawidzę go ,chcę z tym zerwać ale nie daję rady ,wiele razy chciałam się wyprowadzić ,byłam u psychologa powiedziała że nauczy mnie żyć z taką osobą ale ja nie chcę,nie chce zmienić swojego postępowania.widzę ,że nie lubi gdy jestem szczęśliwa i się śmieję jestem u kresu wytrzymałości psychicznej ,kim on jest a mówi że mnie kocha,wydaje mi się że wykorzystuje mnie do swoich celów i marzeń ,zabiera mi energię i sprawia,że wzbudza we mnie ciągłe poczucie winy .dużo by opowiadać.

 4. Danuta Blach says:

  Panie Krzysztofie dziękuję za moją odnowę wewnętrzną i zewnętrzną.Teraz jestem naprawdę SOBĄ! Pokochać samą siebie to piękne uczucie.Będę często powracać do Dni Inspiracji i Motywacji/zapisałam cały notes/,bo wiem, że to nie koniec…Nad sobą trzeba cały czas pracować:)Dedykacja muzyczna bardzo mnie wzruszyła/dawno tak nie płakałam/.Poczułam ,jakbym rozstała się z ukochaną osobą/parę lat temu zmarł mój kochany mąż/.  Pozdrawiam i jeszcze raz dziękuję 🙂 Danuta

 5. Jankowski Krzysztof says:

  Pani Danuto gratuluję przemiany i życzę dalszych sukcesów w rozwoju osobistym oraz wszelkiej pomyślności.
  Krzysztof

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Przeczytaj poprzedni wpis:
Sprawdzona Strategia Sukcesu

Energia Lidera. Sprawdzona Strategia Sukcesu  

Zamknij