Acerola – dla zdrowia i urody

Posted by on 8 lutego 2012 in Zdrowie | 0 comments

Acerola – dla zdrowia i urody

Mało kto wie, że dojrzewające w tropikalnym słońcu Brazylii, Madagaskaru czy Wysp Kanaryjskich niewielkie owoce Aceroli – nazywanej Wiśnią z Barbados – są bogatym źródłem korzystnej dla zdrowia i urody witaminy C oraz bioflawonoidów.

W Brazylii sok z Aceroli jest tak powszechny i popularny, jak sok pomarańczowy w Ameryce Północnej. W postaci świeżych owoców, wiśnia spożywana jest jako środek na biegunkę i gorączkę. Wykazuje również właściwości przeciwzapalne i ściągające. Regularne zażywanie Aceroli i jej przetworów działa także korzystnie na wątrobę oraz nerki, a ponadto wspomaga pracę serca.

W Ameryce Północnej wiśnia spożywana jest przede wszystkim ze względu na wysoką zawartość witaminy C, która od wieków wykorzystywana jest w konwencjonalnych i alternatywnych praktykach leczenia.

Acerola nie stanowiła przedmiotu licznych analiz  klinicznych, ponieważ należy do grupy produktów spożywczych, a nie ziół leczniczych. Niemniej jednak przeprowadzone badania in vitro pozwoliły dowieść, że nawet liście wiśni z Barbados wykazują dobroczynne działanie – m.in. przeciwgrzybicze, redukujące poziom cholesterolu.

Nad właściwościami Aceroli i jej przetworów czas spędzili także naukowcy z University do Vale do Itajaí (Brazylia) i University of Seville (Hiszpania). Analiza wyników jednoznacznie wskazywała, że owoce zawierają zadziwiające ilości witaminy C: 1400–2500 mg (przeciętnie 1600 mg) w 100 g. A to oznacza: 10 razy więcej niż w zielonej pietruszce (150 mg), 30 razy więcej niż w cytrynie i pomarańczach (55 mg), 50 razy więcej niż w malinach (30 mg)! Badacze, dzięki swoim analizom uzyskali również informację, że Acerola zawiera spore ilości bioflawonoidów, spośród których najważniejszymi są antocyjany (pelargonidyna i malwidyna, kwercetyna, cyjanidyna) pochodzące ze skórki owocu. Średnia ich zawartość w wiśni z Barbados oscyluje wokół 37,5 mg /100 g.

Bioflawonoidy wraz z witaminą C tworzą zgrany duet, który wzajemnie potęguje swoje dobroczynne działanie. Dzięki temu Acerola jest pomocna w utrzymaniu kondycji zdrowotnej i słynie z właściwości odmładzających.

• Przeciwdziała nowotworom, co jest związane z neutralizowaniem wolnych rodników, które przyczyniają się do uszkadzania materiału genetycznego i zmiany kodu DNA. To z kolei zwiększa ryzyko pojawienia się zmian rakowych.
• Zapobiega szybkiemu starzeniu – wymiata wolne rodniki odpowiadające za taki stan. Ma zatem właściwości odmładzające. Poprawie ulega nie tylko wygląd i kondycja skóry, ale również nasze samopoczucie.
• Przeciwdziała wirusom poprzez stymulowanie układu odpornościowego.
• Wpływa korzystnie na oczy, zapobiegając zaćmie i degeneracji siatkówki.
• Wspomaga pracę serca – przyczynia się do obniżenia ciśnienia tętniczego, prowadząc do rozszerzenia naczyń krwionośnych i zapobiega zawałom serca.
• Chroni organizm przed zgubnym skutkiem wdychania dymu papierosów – obniża natężenie stresu oksydacyjnego u palaczy, czyli ataku wolnych rodników tlenowych.

Acerola, poza witaminą C i bioflawonoidami, posiada dwa razy więcej magnezu, potasu, witaminy B5 (kwasu pantotenowego) aniżeli pomarańcza. Zawiera również witaminę A, ryboflawinę, tiaminę oraz niacynę – w stężeniach zbliżonych do innych owoców.

Wśród tych wielu zalet Aceroli pojawia się jedna wada… Świeże owoce Wiśni z Barbadosu bardzo szybko się psują. Dlatego też tylko w Brazylii praktykowane jest ich spożywanie „prosto z krzewu”. By mieszkańcy reszty świata mogli cieszyć się zdrowotnymi właściwościami Aceroli, owoce dostarczane są w postaci jej przetworów. Szczególnie polecane są żywe biologicznie suplementy, będące doskonałym uzupełnieniem codziennej diety.

Na podstawie: ScienceDirect, Medycyna i zdrowie (1/2010
• wstecz • powrót do góry

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Przeczytaj poprzedni wpis:
Ćwiczenia na plecy

Ćwiczenia na plecy cz.1     Ćwiczenia na plecy cz.2     Ćwiczenia na plecy cz.3     Ćwiczenia na...

Zamknij