27 Dzień Inspiracji

Posted by on 4 lutego 2012 in 30 Dni | 1 comment

27 Dzień – piątek

 

Pobierz 27 Dzień w wersji PDF

Myśl dnia: Zanim opuszczę ten świat, chciałabym sprawić, by wszyscy się dowiedzieli, że kontakt między ludźmi to zetknięcie skóry spojrzeń i tonu głosu. Tak się uczyliśmy zanim poznaliśmy słowa. Wszystko to jest w nas zapisane – sposób, w jaki rodzice nas dotykali, jak na nas patrzyli, jak brzmiał ich głos. – Wirginia Satir

 

Co ten cytat oznacza dla Ciebie?
Jak możesz zastosować go w swoim życiu?

 

TEMAT DNIA

 

Dobre życie w rodzinie

 

1.Dbaj o swoje zdrowie, jeśli chcesz zadbać o innych. Im więcej twojego czasu potrzebują członkowie rodziny, tym bardziej ty potrzebujesz ćwiczenia sprawności fizycznej. Może znajdziecie czas na wspólne ćwiczenia.

2.Słuchaj,  jeśli chcesz być słuchany. W większości rodzin narzeka się na brak komunikacji. Odpowiedź na pytanie: „dlaczego oni mnie nie słuchają?” może być prosta: „bo ty ich nie słuchasz”.

3.Ucz swym przykładem, że emocje nie pozbawiają nas wyboru. Radź sobie ze swymi nastrojami przyjmując, że wszystkie uczucia są
OK., ale nie wszystkie zachowania. Zachowania, które są wyrazem szacunku dla uczuć i praw naszych bliskich, dają im do zrozumienia, że zawsze mamy wybór: każdy z nas może zrobić to, co chce, z tym, co czuje.

4.Ucz wielkoduszności, zarówno dając, jak i biorąc. Dawanie i branie – to dwie części tego samego kontinuum miłości. Jeżeli nie umiemy dawać, nie umiemy także przyjmować, a jeżeli nie umiemy przyjmować, niewiele mamy do dania. Dlatego skrajny altruista niewiele może zrobić dla innych.

5.Weź odpowiedzialność za swoje komunikaty niewerbalne. Szczególnie wrażliwi są na nie ludzie starsi i dzieci. Ton głosu postawa, wyraz twarzy mówią o naszych uczuciach więcej niż słowa. Słuchaj tonu swego głosu i przyglądaj się sobie na zdjęciach i w lustrze, by ocenić emocjonalną spójność swych zachowań. Słowa zapewniające o miłości wypowiedziane przez zaciśnięte zęby wcale nie brzmią kochająco – dezorientują tylko adresata.

6.Nie usiłuj rozwiązywać problemów za swoich bliskich. Dbanie o rodzinę nie oznacza przejmowania na siebie ich problemów, dawania niechcianych rad i chronienia ich przed własnymi emocjami. Niech poznają swoje mocne strony i sami nauczą się prosić o to, czego potrzebują.

7.Oddziałuj na innych swoimi czynami. Swoje wartości komunikujesz swoimi czynami o wiele bardziej niż słowami. Bądź przykładem, a nie prawiącą morały gderą.

8.Przyznawaj się do błędów przed wszystkimi, także przed młodszymi członkami rodziny. Przepraszając osobę, którą zraniłeś dajesz przykład pokory i uczciwości emocjonalnej. Pokazujesz, że nikt nie jest doskonały i że można się uczyć w każdym wieku. Przeprosiny świadczą o tym, że potrafisz przebaczyć sobie  i ułatwiają przebaczanie innym.

9.Odkryj indywidualne potrzeby każdego członka rodziny. Nie powinieneś zakładać, że twoja babcia potrzebuje takich samych oznak miłości jak twoja trzyletnia córeczka albo, że obie będą miały takie same potrzeby za rok. Jeśli masz wątpliwości, pytaj!

10.Bądź szczodry w okazywaniu miłości. Wszyscy członkowie rodziny, a zwłaszcza małe dzieci, potrzebują ciepłych słów, czułych gestów i spojrzeń. Ci, którzy najmniej się domagają emocjonalnej uwagi, mogą jej najbardziej potrzebować.
„Jak pogłębić inteligencję emocjonalną” – Jeanne Segal

 

ZALECENIA

 

a)  Czy nadal wykonujesz codzienne obowiązki, czy czujesz że dzięki dyscyplinie zaczynasz mieć lepsze samopoczucie. Czy znasz już swoje emocjonalne, intelektualne, duchowe potrzeby?
Jeśli tak, to pomyśl nad swoimi celami. Być może trzeba je zmodyfikować, jedne wykreślić, inne wpisać. Zrób to, co potrzebne jest do zrealizowania tych wszystkich, których jeszcze nie osiągnęłaś.

b)  Nie zapomnij o ćwiczeniu swojej „ulubionej” grupy mięśniowej tak dużo już osiągnęłaś, szkoda byłoby to stracić.

c)  Spróbuj przyrządzić dziś coś, czego jeszcze nie jadłaś. Może coś z kuchni hiszpańskiej lub orientalnej.

d)  Spędź wieczór przy świecach, rozkoszuj się ich blaskiem, poczuj energię ognia, odpręż się i zobacz jak inaczej wygląda świat w ich świetle. Słuchaj jednocześnie relaksującej muzyki.

 

Self – Coaching

1.Co mogę ZACZĄĆ robić?

2.Co mogę PRZESTAĆ robić?

3.Czego mogę WIĘCEJ robić?

4.Czego mogę MNIEJ robić?

5.Co mogę INACZEJ robić?

 

 

„PAMIĘTNIK”

 

Piątek: Coś miłego
Przypomnij sobie wydarzenia minionego tygodnia i zanotuj trzy rzeczy, które naprawdę ci się udały. Mogą to być drobiazgi, takie okazyjny zakup jakiegoś ciuszka, albo sprawy bardziej istotne, na przykład pochwała szefa, udana transakcja, poznanie wartościowej osoby.

Jeśli spodobała Ci się taka formuła pamiętnika, to możesz
to kontynuować zachowując formułę 5 dni w tygodniu, lub pisać codziennie dokomponowując brakujące dwa tematy przewodnie z Programu Inspiracji.

 

 

ĆWICZENIA – INSPIRACJA

Trening z ociążeniem

 

Afirmacja Kocham swoją rodzinę i szczerze daję tym, którzy do niej należą ciepłe słowa czułe gesty i spojrzenia.

 

 

MOTYWACJA – INSPIRACJA

 

 

Zachęcam Cię do przedstawienia swoich uwag i opinii w polu komentarzy.

 

Do jutra,
Serdecznie pozdrawiam
Krzysztof Jankowski

P.S. PRZECZYTAĆ WARTO
„Nocne wędrówki duszy”

 

 wybielanie zębów rzeszów

One Response to “27 Dzień Inspiracji”

  1. Danuta Blach says:

    Faktycznie,żeby osiągnąć sukces,szczęście-trzeba zrobić pierwszy krok…Podoba mi się ten krótki film…Zrób pierwszy krok…właśnie zaczynam to robić.Przystąpiłam do Społeczności Konsumenckiej Familo i zamierzam się rozwijać:)

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Przeczytaj poprzedni wpis:
28 Dzień Inspiracji

28 Dzień – sobota   Pobierz 28 Dzień w wersji PDF   Co ten cytat oznacza dla Ciebie? Jak możesz...

Zamknij